Hong Kong Projesi İçin Bitcoin Değil! Bu Altcoini Seçti!

Hong Kong Projesi İçin Bitcoin Değil! Bu Altcoini Seçti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Hong Kong Projesi İçin Bitcoin Değil! Bu Altcoini Seçti!

Hong Kong, yeni CBDC pilot programı için Ripple Labs ile birlikte çalışmaya hazırlanıyor. Bankacılık bölümüne odaklanan altcoin projesi, kısa mühlet evvel emlak piyasası içinde adım attı.

HKMA, CBDC pilot programı için altcoin seçimini yaptı

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), geçen ay bir CBDC başlatmak için yer hazırladığının sinyallerini vermişti. HKMA, dünyanın dört bir yanındaki emsalleri üzere, ödemelerin süratle dijitalleşmesine karşılık olarak bir CBDC’nin pilot uygulamasını başlattı. Yetkili makam şu anda dijital Hong Kong doları için çeşitli kullanım durumlarını araştırıyor.

Ayrıca Mayıs ayında Ripple Labs, pilota katılmak üzere seçildiğini duyurdu. Firma, HKMA’nın e-HKD gayrimenkul süreçlerini “güvenli ve özel bir deftere” kaydeden bir tokenizasyon tahlili geliştirmesine yardımcı olmak için seçildiğini söyledi.

Ayrıca önerilen teknoloji, Ripple’ın CBDC platformunu kullanacak. Şirketin HKMA ile işbirliğini açıkladığı gün piyasaya sürülen tahlil, merkez bankaları için özel olarak tasarlanmıştır.

Ripple, CBDC tahlilleri konusunda hükümet ve merkez bankalarının birinci tercihi

Ripple Labs’ın CBDC platformu, halka açık XRP Ledger (XRPL) teknolojisinden başkadır. Merkez bankalarının CBDC’ler için halka açık Blockchain’leri kullanmanın egemenliklerini tehdit edebileceği konusundaki kaygılarını gidermek için tasarlanmıştır. Firmanın çalışmalarını tartışan Ripple’ın Genel Müdürü Brooks Entwistle, CBDC’lerin Blockchain teknolojisinin kullanımı için en güçlü durum olduğunu söylüyor.

Entwistle, “Kripto paraların ileriye dönük görünümün bir kesimi olacağına dair hiçbir soru yok” diye ekliyor. Ayrıyeten, Ripple’ın teknolojisini 20’den fazla merkez bankasıyla tartıştığını ortaya koydu.

Altcoin projesi, gayrimenkul tokenizasyonu için faal olarak araştırma yapıyor

Adından da anlaşılacağı üzere, gayrimenkul tokenizasyonu, fizikî arazi ve mülkleri temsil eden token oluşturmayı gerektirir. Tipik olarak, Blockchain teknolojisi inançlı bir halde jeton verir ve mülkiyeti izler. Tokenizasyon, emlak dalına birçok fırsat sunuyor.

Uzun ödeme mühletleri, karmaşık kağıt yolları ve yüksek giriş maliyeti, klâsik emlak kesiminin önündeki engellerdir. Lakin tokenizasyon, süreci dijitalleştirmeyi vaat ediyor. Süreçleri hızlandırmanın yanı sıra, kesirli gayrimenkul token yatırım fırsatlarını çoğaltır. Böylelikle değerli yeni finansman yollarının kilidini açabilmektedir. Ripple Labs’te CBDC danışmanı olan Antony Welfare, kısa müddet evvel bu hususta faal olarak çalıştıklarını bildirdi. Btcpiyasasi.com olarak detaylara bu yazıda yer verdik.

Teknolojinin mevcut kullanım durumları, Blockchain tabanlı bir borsa olan Parcl’ı da içeriyor. Teknoloji, kullanıcıların büyük ABD kentlerinde emlak piyasalarını temsil eden endekslere yatırım yapmasına imkan tanıyor. Yakın tarihli bir diğer örnek de Direct Property Africa Token (DPAT). Bir NFT pazarında süreç gören DPAT, global yatırımcılara Afrika’daki arazi ve altyapı projelerine erişim sağlar. Sonuç olarak, karşıt istikamette, yeni platform, geliştiriciler için alternatif finansman akışları açıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap