Hong Kong düzenleyicisi kripto borsaları için lisans şartlarını belirledi

Hong Kong düzenleyicisi kripto borsaları için lisans şartlarını belirledi

Paylaş
BTC Piyasası: Hong Kong düzenleyicisi kripto borsaları için lisans şartlarını belirledi

Investing.com – Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli Süreçler Komitesi, özerk bölgede kripto dalı ismine kıymetli bir adım atmaya hazırlanıyor. 

Hong Kong düzenleyicisi, kripto benimsemesini bir adım öne taşıyarak Mayıs ayında kentte faaliyet gösterecek olan kripto borsaları için lisanslama faaliyetlerine yönelik yönergeleri yayımlamayı planlıyor. 

Kripto borsaları lisanslama yönergesi, Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli Süreçler Kurulu İcra Konseyi Lideri Julia Leung tarafından duyuruldu. Julia Leung, yaptığı açıklamada kripto borsalarına yönelik uygulanacak düzenlemelerin belirlenmesi sürecinde 150’den fazla kurumdan danışmanlık alındığını söyledi.  

Hong Kong’ta faaliyet gösterecek kripto borsaları için düzenleyici çerçevenin belirlenmesinin akabinde özerk bölgede ferdi yatırımcıların Haziran ayı prestijiyle Bitcoin ve Ethereum ticaretine müsaade verilmesi bekleniyor. Hong Kong, bu gelişmeyle birlikte kripto sanayisi için bir merkez haline gelme maksadını bir defa daha vurgulamış oldu. 

Diğer yandan ABD’de son günlerde kripto sanayisine yönelik baskılar devam ederken dala yönelik bir netlik sağlanması konusunda baskılar her geçen gün artıyor. Bunun bir örneği Coinbase’in geçtiğimiz günlerde SEC’e net kuralların belirlenmesi konusunda bir karşılık vermesi için dava açmasıyla görüldü. Ayrıyeten ABD Temsilciler Meclisinde sabit kripto varlıklarla ilgili bir mevzuat taslağının tekrar gündeme getirilmesi ise kıymetli bir gelişme olarak kaydedildi. 

Diğer yandan Doğuda Hong Kong merkezli olarak kripto dalına yönelik olumlu yaklaşımların devam ediyor. Önümüzdeki devirlerde kripto dalının Asya bölgesinde faaliyetlerinin ağırlaşabileceği ve bunun piyasaya bir rahatlama getireceği görüşleri artmaya devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap