Hollanda’dan Dijital Euro Mesajı: Biz Hazırız

Hollanda’dan Dijital Euro Mesajı: Biz Hazırız

Paylaş
Hollanda’dan Dijital Euro Mesajı: Biz Hazırız

Hollanda Merkez Bankası Avrupa’daki dijital para çalışmalarına öncülük edebileceğini açıkladı.

Merkez Bankası dijital merkez bankası paralarıyla ilgili yayınladığı raporda bu alanda yapılacak araştırma ve geliştirme (AR-GE) çalışmalarına katılabileceğini, hatta bu çalışmalara öncülük edebileceğini belirtti. Hollanda Merkez Bankası’nın açıklamalarına göre ülke gerek ulusal gerekse Avrupa ölçeğinde kullanılabilecek bir dijital parayı test etmeye hazır.

Nakit Para Kullanımı

Başta Kuzey Avrupa olmak üzere birçok ülkedeki nakit para kullanımının azaldığını görüyoruz. Öyle ki İsveç gibi ülkeler bu yüzden dijital para çalışmalarına yeşil ışık yaktılar.

Hollanda Merkez Bankası tarafından yayınlanan raporda da bu duruma vurgu yapılıyor. Merkez Bankası’nın açıklamalarına göre ülkedeki nakit para kullanımı zaten azalmışken bu süreç Koronavirüs yüzünden iyice hızlandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçtiğimiz haftalarda nakit paradan Koronavirüs bulaşabileceğini açıkladı ve bunun ardından insanlar kağıt/madeni paraları da karantinaya almaya başladılar. Birçok kişi artık ya mobil uygulamalarla ya temassız kartlarla ya da daha farklı yöntemlerle ödeme yapıyor.

Biz Hazırız

Hollanda’da yayınlanan bu rapor ülkenin kendi dijital parasını geliştirmeye başladığı anlamına gelmiyor. Fakat Merkez Bankası bu raporla birlikte adeta “biz hazırız” mesajı veriyor.

Raporun son kısmına baktığımızda da bu mesajı açık bir şekilde görebiliyoruz. Hollanda Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası’nın kendi dijital parasını geliştirmeye başlaması halinde bu projenin test aşamasında rol almaya hazır olduğunu belirtiyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın dijital çalışmalarına hazırız mesajı

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap