Hindistan’ın En Büyük Eyaleti Blockchain Tabanlı Güneş Enerjisi Ticaretine Hazırlanıyor

Hindistan’ın En Büyük Eyaleti Blockchain Tabanlı Güneş Enerjisi Ticaretine Hazırlanıyor

Paylaş
Hindistan’ın En Büyük Eyaleti Blockchain Tabanlı Güneş Enerjisi Ticaretine Hazırlanıyor

Hindistan’ın Uttar Pradesh (UP) eyaleti, Avustralya blockchain enerji şirketi Power Ledger ile ortaklaşa bir eşler arası (p2p) güneş enerjisi ticareti projesi denemesi yapacak.

Eyaletin elektrik kuruluşu UP Power Corporation Limited ve UP Yeni ve Yenilenebilir Enerji Geliştirme Kurumu, 28 Kasım tarihli bir basın bültenine göre, uygulanabilirliğini incelemek ve p2p güneş enerjisi ticaretini denemek için Power Ledger ile ortaklık kurdu. Projenin ilk aşaması Mart 2020’de tamamlanacak.

Deneme sırasında, Power Ledger, blockchain tabanlı platformunu akıllı güneş enerjisi sistemleriyle birleştirecek ve akıllı sayaç sistemi sayesinde çatılarında güneş enerji paneli bulunan insanlar fiyat belirleyebilecek, enerji ticaretini izleyebilecek ve fazla güneş enerjisi işlemlerinin akıllı sözleşmeler yoluyla gerçekleşmesini sağlayacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, rüzgar ve güneş gibi enerji kaynaklarının fazla enerji üretmesi durumunda enerjinin depolanması sorunu veya tahmin edilenden daha az enerji üretmeleri.

Deneme tamamlandığında, Power Ledger sonuçları inceleyecek ve söylenene göre, p2p enerji ticaretini daha da kolaylaştıracak düzenlemeler sunmak için yerel hükümetle birlikte çalışacak.

200 milyonluk nüfusuyla Hindistan’ın en büyük eyaleti olan Uttar Pradesh’teki fotovoltaik güneş enerjisi kapasitesi, artan enerji taleplerini karşılamak için genişletilmeye ayarlanmış. 2017’de devlet, 12.500 megavatlık fotovoltaik enerji üretim kapasitesine sahipti.

Hindistan’ın Blockchain’e Yönelik İleri Görüşlü Yaklaşımı

Power Ledger daha önce Hindistan’da p2p yenilenebilir enerji ticareti üzerinde çalışmıştı. Şirket, bu ayın başlarında, Güney Batı Delhi’nin Dwarka bölgesinde bir denemenin tamamlandığını duyurdu. Uttar Pradesh’teki projeye benzer bir şekilde, Dwarka’da yapılan denemede de katılımcıların ucuz, yenilenebilir enerjiye erişimi ve güneş enerjisi için altyapıya sahip olanların fazla enerjiden para kazanmaları amaçlandı.

Hindistan, blockchain benimsenmesine yönelik pozitif yaklaşımları olan bir hükümet olduğunu kanıtladı. 27 Kasım’da, Hindistan Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, blockchain teknolojisinin potansiyelini ve ilgili kullanım durumlarını yürütmek için ortak bir altyapının geliştirilmesinin gerektiğini kabul ettiğini söylemişti. Ayrıca “Ulusal Düzeyde Blockchain Planı” üzerine çalıştıklarını da ekledi. Hindistan’ın blockchain planıyla ilgili daha fazla bilgi almak için bu haberi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap