Hindistan’da merkez bankasından kripto paraları yasaklama toplantısı

Hindistan’da merkez bankasından kripto paraları yasaklama toplantısı

Paylaş
Uzman Coin: Hindistan’da merkez bankasından kripto paraları yasaklama toplantısı

Bir kripto para kanunu çıkarmaya hazırlanan Hindistan’da merkez bankasının yasaklama çabaları ise devam ediyor. Merkez bankası yetkililerinin, merkez kurul ile Cuma günü bir toplantı yaptıkları ve kurula, kripto paraların neden yasaklanması gerektiği yönünde bir prezantasyon sundukları belirtildi.

“Yurt dışı kaynaklı olanları regüle etmek çok zor”

Hindistan medyasından Economic Times’a konuşan ve konuyla ilgili bilgi sahibi olduğu belirtilen bir kişi yaptığı açıklamada kurulun, merkez bankası yetkilileri tarafından bilgilendirildiğini ve yasaklama yönünde görüş bildirdiğini söyledi.

Bu kişi ayrıca, toplantıda, arkasında somut değeri olmayan varlıkların yurt dışı merkezli olanlarının da regüle edilmesinin çok zor olduğunun konuşulduğunu da belirtti:

“Bu tür varlıkların işlemleri, yurt dışındaki borsalarda açık ve bu yüzden regüle edilemiyor. İşlemlerin anonim olması da ciddi şekilde endişe yaratmaktadır”

“Bazı kurul üyeleri ‘daha dengeli’ yorum talep ettiler”

Economic Times’ın kaynak olarak gösterdiği ve konuyla ilgili bilgi sahibi olan bir başka kişi ise, yapılan değerlendirmelerin ardından bazı kurul üyelerinin sunum yapanlardan daha dengeli ve tarafsız yorumlar talep ettiğini söyledi. Bu üyelerin, sunum yapan yetkililerden, değerlendirmelerine teknolojik alandaki gelişmeleri ve finansal sektördeki değişimleri göz önüne almalarını istedikleri belirtildi.

Konuyla ilgili merkez bankasından Cuma günü yapılan açıklamada ise toplantıda özel kripto paralar ile merkez bankası dijital paraların konuşulduğu aktarılmıştı.

Hindistan Merkez Bankası başkanı Shaktikanta Das, daha önce yaptığı bir açıklamada kripto paraların makroekonomik düzeyde finansal istikrarsızlık sebebi olduğunu söylemişti.

“Yasak yok, regülasyon geliyor” demişlerdi

Bilindiği üzere Hindistan’da yeni bir kripto para kanunu hazırlanıyor. Bu kanun ilk başta “kripto paraları yasaklama kanunu” olarak ses getirmiş olsa da, daha sonra ülkenin maliye bakanının da dahil olduğu birçok resmi yetkili, unun bir regülasyon çabası olduğunu, yasaklama gibi bir plânın olmadığını duyurmuşlardı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap