Hindistan’da Kriptolarla İlgili Yeni Düzenleme

Hindistan’da Kriptolarla İlgili Yeni Düzenleme

Paylaş
Hindistan’da Kriptolarla İlgili Yeni Düzenleme

Hindistan hükümetinin, merkezi olmayan kripto para birimleri üzerinde devam eden bankacılık yasağına rağmen, ülkedeki mali işlemler için kendi başına kripto para oluşturulmasını söylediği bildiriliyor.

Kripto para birimi sektörü için düzenleyici bir yol haritası çalışması önermek üzere görevlendirilen hükümetler arası komite, kamu sektöründe kripto paraların kullanılabilirliğini de inceliyor.

Komitenin, özel blok zincirine dayalı kripto kullanımının, paranın tokenize bir temsili olarak kullanılması yerine, metro kartı jetonları gibi kullanılması gerektiği bildiriliyor.

Raporda, ülkenin maliye bakanlığından üst düzey bir yetkili durumu şöyle belirtiyor:

“Komite, kripto paraların, kamu sektöründe metropol kartları gibi akıllı kartların yerini alması için kullanılabileceğini inceliyor. Benzer şekilde, özel sektörde, kullanımının bir sonraki bileti satın almakla sınırlı olduğu ve paraya dönüştürülemeyeceği uçak milleri gibi sadakat programlarında kullanılabilir.”

İlk olarak Maliye Bakanlığı tarafından 2017 yılının başında kurulan Bakanlıklar Komitesi (IMC), Hindistan’ın vergi dairesi, Hindistan Ekonomik İşler Dairesi (DOEA), ülkenin en büyük bankası Hindistan’ın merkez bankası ve Eyalet Bankasından temsilcilerin yanı sıra bir dizi başka bakanlığı da içeriyor.

Komite, hem yurt içinde hem de uluslararası düzeyde kripto paranın durumunu incelemek, diğer ülkeler tarafından benimsenen düzenleyici ve yasal çerçeveleri incelemekle görevliydi ve nihayetinde ülkedeki sektör için düzenleyici bir çerçeve önermeden önce kara para aklama korkularını azaltmak için gerekli tedbirleri inceliyordu.

Komite, teklifte önemli gecikmeler yaşamaya devam ederken, Hindistan’ın merkez bankası, bankalar da dahil olmak üzere, tüm kripto paralı şirketlere hizmet vermeyi yasaklayan, tüm düzenlenmiş finans kurumlarını yetkilendiren bir genelge yayınladı. DoEA sekreteri ve IMC başkanı Subash Chandra Garg: 

“Bu, her zaman için değişen teknolojiyi içeren zor bir konudur. Bu yüzden biraz zaman alıyor, ”dedi 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap