Hindistan’da Kripto Para Teşviği Gerekiyor

Hindistan’da Kripto Para Teşviği Gerekiyor

Paylaş
Hindistan’da Kripto Para Teşviği Gerekiyor

Hindistan Yüksek Mahkemesi kısa süre önce ülkedeki kripto para yasağını kaldırarak birçok yatırımcıyı sevindirdi. Ülkedeki bankalar Yüksek Mahkeme tarafından alınan karar doğrultusunda artık kripto para şirketleriyle sorunsuz bir şekilde işbirliği yapabiliyorlar.

Ülkedeki kripto para yatırımcıları hazır yasak da kalkmışken bankaların kripto para sektörünü daha fazla desteklemesini istiyorlar. Yatırımcıların şu an için en büyük dilekleri doğrudan banka hesaplarını kullanarak kripto para ticareti yapabilmek.

Halktan Talep Var

Hindistan’daki Fintech Lawyers adlı bir hukuk firması, ülkedeki kripto para kullanımını yaygınlaştırmak için harekete geçti. Hindistan Merkez Bankası ile iletişime geçen avukatlar, Merkez Bankası’nın ülkedeki bankalarla iletişime geçmesini istiyorlar.

Bir grup kripto para yatırımcısını temsil eden bu hukuk firmasının talebi basit: Merkez Bankası, ülkedeki bankalara kripto para sektörünü desteklemeleri yönünde bir çağrıda bulunsun. Peki avukatlar neden böyle bir şey talep ediyorlar?

Hindistan Yüksek Mahkemesi ülkedeki kripto para yasağını kaldırdı kaldırmasına ama Hindistan Merkez Bankası henüz kripto para şirketlerini desteklemek, sektörü kalkındırmak için herhangi bir girişimde bulunmadı. Kripto paralara zaten karşı olan Merkez Bankası bankalara kripto paralarla ilgili herhangi bir teşvik sunmuyor. Ülkedeki kripto para yatırımcıları da bu durumun değişmesini, Merkez Bankası’nın biraz daha destekleyici bir tavır sergilemesini istiyorlar. Unocoin’in kurucularından Sathvik Vishwanath konu hakkında şunları söylüyor:

Ben Merkez Bankası’nın yerli bankalara kripto para sektörünü desteklemeleri yönünde bir talimat verdiğini düşünmüyorum. Yüksek Mahkeme tarafından alınan karara göre Merkez Bankası’nın böyle bir talimatta bulunma yükümlülüğü de yok.

Bankalar Hazır

Economic Times’ın haberine göre ülkedeki bankalar aslında kripto para yatırımcılarına yardımcı olmaya hazırlar. Fakat şu aşamada bankaların da eli kolu bağlı durumda.

Konu hakkında anonim olarak açıklama yapan banka yöneticilerine göre ülkedeki bankaların henüz kripto para sektörüne yönelik bir adım atmamalarının sebebi Merkez Bankası’ndan herhangi bir açıklama gelmemiş olması. Economic Times’a konuşan bir banka yöneticisi, ancak ve ancak kripto para sektöründeki yasal belirsizlikler ortadan kalktığı zaman harekete geçeceklerini söylyüor:

Kripto para konusunda Merkez Bankası’nın vereceği talimatlara göre hareket edeceğiz. Bu konu açıklığa kavuşunca biz de harekete geçeceğiz. Ülkedeki bankaların kripto paralara dair üç büyük endişesi var: Güvenlik, kullanım alanı ve işlemlerin takip edilebilirliği.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap