Hindistan Piyasaları 45 Dakikalığına Tatil Edildi

Hindistan Piyasaları 45 Dakikalığına Tatil Edildi

Paylaş
Hindistan Piyasaları 45 Dakikalığına Tatil Edildi

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kısa süre önce Corona Virüsü salgınını pandemi ilan etti. WHO’nun bu duyurusunun ardından küresel piyasalarda sert bir düşüş yaşanmaya başladı.

Bu düşüşü bizler de kripto para takipçileri olarak hissettik. Çünkü Bitcoin bir günde yüzde 40 civarında değer kaybetti ve 4 bin dolara kadar geriledi. Bitcoin fiyatı şu an için yeniden 5 bin doları görmüş olsa da birçok yatırımcı piyasadaki bu çöküş yüzünden büyük zarara girdi.

Bu noktada yalnızca Bitcoin’in değil küresel piyasaların da kötü durumda olduğunu söyleyebiliriz. Piyasalarda durum o kadar kötü ki Hindistan’daki işlemler 45 dakikalığına durduruldu.

Piyasa Tatil Edildi

Hindistan’daki piyasalar bugün sabah saatlerinde 45 dakikalığına tatil edildi. Bunun sebebi ise Nifty 50’nin günü yüzde 10’luk bir düşüşle açması oldu.

Bu gibi durumlarda piyasanın tatil edilmesine doğrudan Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu karar verdi. Bu kararın alınmasındaki amaç piyasaların çok hareketli olduğu dönemlerde işlemleri bir süreliğine durdurarak bu hareketliliği kontrol altına almak. Buna benzer bir hamleyi geçtiğimiz gün ABD piyasalarında da gördük.

Hindistan piyasaları 12 yıldır bu şekilde tatil edilmiyorlardı. Dolayısıyla şu anda tarihi bir gün yaşadığımızı söyleyebiliriz. Ancak bugünü tarihi kılan tek şey bu değil. Çünkü bugün başka bir gelişme daha yaşandı ve Hindistan Rupisi, ABD Doları’na karşı tarihin en düşük seviyesini gördü.

Eğer Hindistan piyasalarındaki düşüş devam ederse piyasaların yeniden tatil edildiğini görebiliriz. Hindistan Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu tarafından alınan karara göre:

13:00’dan önce piyasalarda yüzde 10’luk değişim: 45 dakikalık tatil13:00-14:30 aralığında piyasalarda yüzde 10’luk değişim: 15 dakikalık tatil14:30’dan sonra yüzde 10’luk değişim: tatil yok13:00’dan önce yüzde 15’lik değişim: 1 saat 45 dakikalık tatil13:00’dan sonra yüzde 15’lik değişim: 2 saat 45 dakikalık tatil14:00’dan sonra yüzde 15’lik değişim: günün geri kalanı tatilGünün her hangi bir saatinde yüzde 20’lik değişim: günün geri kalanı tatil

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap