Hindistan Merkez Bankası: Kripto paralar yasallaşırsa para sistemi çöker

Hindistan Merkez Bankası: Kripto paralar yasallaşırsa para sistemi çöker

Paylaş
BTC Piyasası: Hindistan Merkez Bankası: Kripto paralar yasallaşırsa para sistemi çöker

Bir dönem kripto paraların yasaklanacağı korkusunun yaşandığı Hindistan’da, merkez bankası ise sert tavrını sürdürüyor. Hem yakın hem de uzak geçmişte birçok kez kripto paraların yasaklanması gerektiğini belirten RBI, bu kez de yasallaştırma plânının bulunmadığını duyurdu.

“Para sistemi çöker”

Merkez bankasının açıklamasında kripto paraların ülkede yasal olması durumunda hükumetin para sistemi üzerindeki kontrolünün biteceği ve sistemin çökeceği belirtildi:

“Eğer kripto paralara izin verilirse para sistemi büyük bir ihtimalle çökecektir. Hükumetin, parayı kontrol kabiliyeti ve sistem üzerindeki gücü yok olacaktır. Şu an için Hindistan’ın kripto paraları yasallaştırmak gibi bir plânı yoktur.”

Bakan “Yasak yok” demişti

Hatırlanacağı üzere, Hindistan’da merkez bankasının kesinlikle yasaklanmasını talep ettiği ancak kanun yapıcıların “Yasak değil, regülasyon lazım” yorumunu yaptığı kripto paralar konusunda ülkenin maliye bakanı Nirmala Sitharaman Şubat ayında yasak getirmeyeceklerini söylemişti. Dijital rupi için 2022 ve 2023 yıllarını hedef gösteren Sitharaman kripto paralardan %30 gelir vergisi alınacağını söylemişti.

Merkez bankası başkanı Shaktikanta Das ise kısa süre önce yaptığı bir yorumda kripto paraların “Lale Balonu” bile olmadığını söylemişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap