Hedera Hashgraph (HBAR), borsa listelemeleri ve Hindistan haberiyle rekor kırdı

Hedera Hashgraph (HBAR), borsa listelemeleri ve Hindistan haberiyle rekor kırdı

Paylaş
Uzman Coin: Hedera Hashgraph (HBAR), borsa listelemeleri ve Hindistan haberiyle rekor kırdı

Blok zincir teknolojisine benzeyen bir yapıya sahip olan Hedera, Hindistan’dan gelen haberlerle iyice değer kazandı. Platformun token’ıu olan HBAR, tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştı ve 0.55 doları geride bıraktı. Fiyat rallisi, Hindistan Teknoloji Enstitüsü (IIT) Madras’ın dağıtık defter teknolojisi (DLT) alanında AR-GE çalışmalarını yönetmek için Hedera’nın yönetim kuruluna katılmasından sonra geldi.

Dönüşümlü bir sisteme sahip olan yönetim kurulu içinde Chainlink, Boeing, London School of Economics, IBM ve Tata Communication’ın da bulunduğu 39 üyeli bir gruptan oluşuyor. Tüm bu oluşumlar birer doğrulayıcı çalıştırarak, Hedera’nın açık defterini merkeziyetsiz bir şekilde yönetiyorlar.

“Dedikodu protokolü” kullanıyor

Blok zincirlerinin çoğu, hisse kanıtı ya da iş kanıtı konsensüsünü kullanırken, Hedera ise daha fazla işlem yapabilmek için kendisini “Hashgraph” konsensüsünü kullanan tek açık dağıtık defter olarak tanımlıyor. Hashgraph, ağ doğrulayıcıları arasında bilgi alışverişini sağlamak ve işlemler üzerinde fikir birliğine varmak için bir “dedikodu” protokolü kullanıyor. Bu süreç, bir virüsün vücuda yayılma işlevine benzetiliyor.

Proje bu bilgi alışverişini şu şekilde açıklıyor:

““Alice, Bob gibi rastgele bir üye (doğrulayıcı) seçecek ve ardından Alice, Bob’a şu ana kadar bildiği tüm bilgileri anlatacak. Alice daha sonra farklı bir rastgele üye ile tekrar iletişim kuracak. Bu yolla, bir üyenin bilgiye sahip olması, diğer üyelerin de çok daha hızlı şekilde aynı bilgiye sahip olmalarını sağlayacak.”

Az enerji tüketim belgesi aldı

Hedera Hashgraph aynı zamanda University College London’dan (UCL); Algorand, Cardano, Ethereum 2.0, Polkadot ve Tezos arasında en az enerji tüketen protokol belgesi de aldı. Hedera ayrıca, Web3 birlikteçalışabilirliği için de, merkeziyetsiz saklama ağı Filecoin ile ortaklık kurdu.

Öte yandan KuCoin ve Crypto.com gibi borsalar da dün HBAR’ı listelediklerini duyurdular. Hedera Hashgraph (HBAR) fiyatı haberin yazıldığı dakikalarda 0.54 dolar, toplam piyasa değeri ise 5 milyar 2000 milyon dolar…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap