Hazır Olun! Kurumsal Para Artık Bu Altcoin İçin Geliyor!

Hazır Olun! Kurumsal Para Artık Bu Altcoin İçin Geliyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Hazır Olun! Kurumsal Para Artık Bu Altcoin İçin Geliyor!

Bildiğiniz üzere son vakitlerde kripto para piyasası dalgalı fiyatlarla yoluna devam ediyor. Birçok kripto para analisti, Bitcoin (BTC) ve altcoin projelerine odaklanmışken, kurumsal para, önder altcoin Ethereum (ETH) için harekete geçti! Bununla bir arada dev finans şirketi Motley Fool, Ethereum’a yönelik kurumsal ilginin nedenini açıkladı! İşte detaylar…

Uzmanlar açıkladı: Kurumsal para, başkan altcoin Ethereum (ETH)’a yöneldi!

Kriptoya olan kurumsal ilgi son birkaç yıldır artıyor. Daha yaygın olan perakende yatırımcının bilakis, hedge fonları ve yatırım firmaları üzere kurumsal yatırımcılar ekseriyetle sermaye ile yüklü ve kripto para ünitelerinin ana akım olarak benimsenmesinin artmasında katalizör olarak görülürler. Şu anda Ethereum’a yönelik kurumsal benimseme ve ilgi, önder kripto para ünitesi olan Bitcoin’in gerisinde kalmaktadır. Lakin uzmanlara nazaran başkan altcoin projesi Ethereum’a yakın vakitte yapılan bir güncelleme sayesinde bu durum değişmenin eşiğinde olabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Hazır Olun! Kurumsal Para Artık Bu Altcoin İçin Geliyor! 1

Uzmanlar, kurumsal ilginin nasıl gelişebileceğini daha uygun anlamak için Ethereum’un kripto para tarihindeki en tesirli ve değerli güncellemelerden birini açıkladığı Eylül 2022’ye işaret ediyor. The Merge olarak bilinen bu güncelleme Ethereum’u hantal ve obur güç tüketen proof-of-work metodolojisinden daha akıcı ve güç tasarruflu proof-of-stake metodolojisine geçirdi. Pay ispatına geçilmesiyle, madencilerin ağı teminat altına alması yerine, Ethereum sahipleri varlıklarını stake ederek, yarar sağlayabiliyordu. Lakin bir sorun vardı: Fonlarını stake etmeyi seçenler bunları çekemiyordu. Ethereum geliştiricileri bunu, The Merge yayına girdiğinde kitlesel bir göç yaşanmamasını sağlamak için yaptı.

Ancak bu durum 12 Nisan’da başlatılan Şangay yükseltmesi ile değişti. Artık yatırım yapmaya karar verenler, istedikleri takdirde fonlarını çekebilecekler. Uzmanlar, Şangay’ın piyasaya sürülmesi son birkaç hafta içinde Ethereum’un fiyatında bir yükselişe yol açmış olsa da, potansiyel olarak daha çıkarlı bir geleceğe işaret ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Hazır Olun! Kurumsal Para Artık Bu Altcoin İçin Geliyor! 2Ethereum (ETH), 3 aylık fiyat grafiği

Anlık olarak başkan altcoin Ethereum, 1,931.05 dolardan süreç görüyor ve 232 milyar dolarlık piyasa pahasına sahip.

Ethereum (ETH), kurumsal yatırımcılar için yeni bir fırsat sunuyor!

Şangay güncellemesinden evvel, birçok kurumsal yatırımcı Ethereum’larını ellerinde tutuyor ve stake etmiyordu. Büyük ölçülerde sermaye kelam konusu olduğunda, kurumsal yatırımcılar çekilememe riski nedeniyle uzak durdu. Fakat Şangay’ın gelişiyle birlikte likiditeye yeni bir erişim sağlandı. Sonuç olarak, Ethereum’un, Ethereum varlıklarından faiz kazanmak ve yeni süreç stratejileri uygulamak isteyen sermaye yüklü kurumsal yatırımcıların ilgisini çekebileceğine dair optimistlik artıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Hazır Olun! Kurumsal Para Artık Bu Altcoin İçin Geliyor! 3

Kripto analistleri, stake etmenin daha cazip görünmesiyle, hedge fonlarının artık Ethereum’u açığa satıyor olsalar bile fiyatının düşeceğine dair yatırım yaparak kar elde edilmesini sağlayan bir formül kullanabileceğine inanıyor. Stake çekimlerine müsaade verilmesiyle, kurumlar teorik olarak Ethereum’u açığa satabilir ve yeniden de stake edilmiş varlıklarından getiriler elde edebilirler. Perakende yatırımcılara bakıldığında ise uzmanlar, kurumsal benimseme memnuniyetle karşılanması gerektiğini düşünüyor. Bunun nedeni ise daha fazla talebe ve hasebiyle daha yüksek fiyatlara yol açabileceği olarak açıklanıyor. Uzmanlara nazaran fiyat artışı katiyen bir öncelik olsa da, diğer dinamikler de dikkat çekiyor.

Ethereum ağında ilerleme tam gaz devam ediyor

Kurumsal yatırımcılar fonlarını stake etmeye karar verirse, Ethereum ağının sıhhati artabilir. Basitçe söylemek gerekirse, ne kadar çok stake eden olursa, ağ o kadar inançlı ve merkezi olmayan hale gelir. Şu anda Ethereum’un toplam arza oranla stake edilen yüzdesi, öbür büyük proof-of-stake blockchainlerinin gerisinde kalmaktadır. Bugün bu oran yüzde 15’in biraz altında seyrederken, öteki blockchainlerin ortalaması yüzde 60 civarında bulunuyor. Uzmanlara nazaran stake etmeye yönelik kurumsal ve hatta perakende ilginin artmasıyla birlikte, bu sayı önümüzdeki yıllarda muhtemelen artacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Hazır Olun! Kurumsal Para Artık Bu Altcoin İçin Geliyor! 4

Uzmanlara nazaran geliştiriciler, blockchainin uzun vadeli başarısına öncelik veren tesirli ve gerekli güncellemeleri vaktinde sunmaya devam ettikçe, Ethereum’da yükselişe geçmemek giderek zorlaşıyor. Uzmanlar mevcut gidişatı yorumlarken, Stake edilen Ethereum yüzdesinin daha da artmasını bekliyor, bu da sırf daha sağlıklı bir ağa yol açmakla kalmayıp, tıpkı vakitte derin cepleri olan kurumsal yatırımcıların da akın etmesine neden olabilir. Bunun kanıtlanmasıyla birlikte, uzmanlara nazaran Ethereum’un en düzgün günleri muhtemelen önünde duruyor. Ethereum fiyatı hala ATH düzeyinden yüzde 60 daha uzak ve bu ETH yatırımcıları için bir fırsata dönüşebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap