Haftaya Bu Olaylar Altın ve Bitcoin İçin Çok Kritik Olacak!

Haftaya Bu Olaylar Altın ve Bitcoin İçin Çok Kritik Olacak!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Haftaya Bu Olaylar Altın ve Bitcoin İçin Çok Kritik Olacak!

Yükselen global getiriler hafta boyunca XAU/USD üzerinde baskı yaratmaya devam etti, lakin altın alıcıları 1.900 doları müdafaayı başardı. Cuma günkü karışık istihdam raporu, paritenin hafta sonu öncesinde toparlanmasını sürdürmesine yardımcı oldu. ABD’den gelecek Haziran ayı enflasyon dataları, FED’in faiz görünümü üzerindeki potansiyel tesiri nedeniyle bir sonraki değerli katalizör olabilir. İşte Bitcoin, altın ve genel piyasayı etkilemesi beklenen olaylar…

Geçen hafta ne oldu?

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD’de finans piyasaları Pazartesi günü yarım gün çalıştı ve Salı günü Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle kapalı kaldı. Bu nedenle, haftanın başında ticari faaliyetler sakin seyretti. Bununla birlikte, Haziran ayı ISM İmalat PMI verisinin beklenenden zayıf çıkması Pazartesi günü XAU/USD’nin yükselmesine yardımcı oldu. Ticaret şartları hafta ortasında olağanlaşmaya başlarken, ABD-Çin gerginliğinin tırmanması nedeniyle inançlı liman akımları harekete hakim oldu. Çin, elektrikli araç ve yarı iletken üretiminde kullanılan kimi değerli metallerin ihracatına 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere denetimler getirdiğini duyurdu. Wall Street Journal, Biden idaresinin misilleme olarak Çinli şirketlerin ABD bulut bilişim hizmetlerine erişimini kısıtlamaya çalışabileceğini bildirdi. ABD Doları (USD) riskten kaçınma eğiliminden faydalandı ve XAU/USD’nin düşmesine neden oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftaya Bu Olaylar Altın ve Bitcoin İçin Çok Kritik Olacak! 1

Çarşamba günkü Amerikan seansının sonlarında, FED’in Haziran ayı siyaset toplantısının tutanakları, kimi siyaset yapıcıların 25 baz puanlık (bps) bir faiz artışını tercih ettiğini ortaya koydu. Tutanaklarda ayrıyeten neredeyse tüm iştirakçilerin projeksiyonlarında 2023 yılında ek faiz artışları öngördükleri yinelendi.  Automatic Veri Processing (ADP) tarafından Perşembe günü yayınlanan datalara nazaran, ABD özel kesiminde istihdam Haziran ayında 497.000 arttı. Bu sayı 228.000 olan piyasa beklentisinin çok üzerinde gerçekleşti ve erken Amerikan seansında USD’ye takviye sağladı. Ayrıyeten, ISM Hizmetler PMI Mayıs ayındaki 50,3 düzeyinden Haziran ayında 53,9’a yükselirken, İstihdam alt endeksi 49,2’den 53,1’e toparlandı. Optimist ABD datalarının akabinde gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi Mart ayından bu yana birinci kere %4’ün üzerine çıkarken, altın istikametini güneye çevirdi ve 1.900 dolara yaklaştı.

Ancak Amerikan seansının ikinci yarısında USD gücünü kaybederek XAU/USD’nin toparlanmasını sağladı. Bu hareket, yatırımcıların ilgili tahvil getirilerinde görülen keskin yükselişler üzerine Euro ve Sterlin üzere öbür büyük para ünitelerine ilgi göstermesinin bir eseri üzere görünüyor. Hakikaten, XAU/EUR ve XAU/GBP çiftlerinin her ikisi de Perşembe günü yaklaşık %0,5 kıymet kaybetti. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Cuma günü bildirdiğine nazaran, ABD’de tarım dışı istihdam Haziran ayında 209.000 arttı. Bu sayı 225.000 olan piyasa beklentisinin altında gerçekleşti ve USD’nin tekrar satış baskısı altına girmesine neden oldu. İstihdam raporunun altında yatan detaylar, İşsizlik Oranının %3,7’den %3,6’ya gerilediğini ve yıllık fiyat enflasyonunun %4,4’te sabit kaldığını gösterdi. USD bu bilgilerden faydalanmakta zorlandı ve altın fiyatı hafta sonu öncesinde 1.930 dolara hakikat yükseldi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftaya Bu Olaylar Altın ve Bitcoin İçin Çok Kritik Olacak! 2

Gelecek hafta altın ve Bitcoin için neler var?

XAU/USD için bir sonraki potansiyel katalizör Çarşamba günü açıklanacak olan ABD Haziran ayı enflasyon dataları olacak. Piyasalar, manşet enflasyon olarak isimlendirilen yıllık Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) Mayıs ayında kaydedilen %4’lük artışın akabinde Haziran ayında yıllık bazda %3,5’ten daha az artmasını bekliyor. Volatil besin ve güç fiyatlarını içermeyen aylık Çekirdek TÜFE’nin ise %0,3 oranında artması bekleniyor. 0,1 ya da daha düşük bir paha, Fed’in çekirdek enflasyonun sabit kalacağı tarafındaki görüşüne karşıt düşeceği için USD üzerinde ağır bir baskı yaratacaktır.

Manşet enflasyon beklendiği üzere yumuşasa bile, aylık Çekirdek TÜFE’nin %0,4 yahut daha yüksek olması USD’yi destekleyebilir ve XAU/USD’nin kıymet kazanmasını zorlaştırabilir. Perşembe günü Asya seansında Çin’den gelecek Ticaret İstikrarı dataları yakından izlenecek. Çin’in ihracatı Mayıs ayında yıllık bazda %7,5 azaldı ve ticaret fazlası 65,81 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatın daha da daralması ve ticaret fazlasının azalması, Çin’in ekonomik görünümüne ve bunun gelecekteki altın talebi üzerindeki potansiyel olumsuz tesirine ait tasaları yine canlandırabilir. Günün ilerleyen saatlerinde ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi Haziran ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) sayılarını açıklayacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftaya Bu Olaylar Altın ve Bitcoin İçin Çok Kritik Olacak! 3

Piyasa iştirakçileri Fed yetkililerinin yorumlarını incelemeye devam edecek. 25-26 Temmuz’daki siyaset toplantısı öncesinde Fed 15 Temmuz’da karartma periyoduna girecek. Önümüzdeki hafta siyaset yapıcıların piyasa beklentilerini yönlendirme fırsatı olacak. Güvercin yorumların 10 yıllık ABD getirisinin %3,75 konsolidasyon alanına ulaşmasına neden olması durumunda, XAU/USD yükseliş ivmesi kazanabilir. Öte yandan, 10 yıllık getirinin %4’ün üzerinde istikrar kazanması halinde paritenin toparlanma teşebbüslerinin hudutlu kalması beklenen.

Bitcoin üzeirndeki potansiyel etkisi

Olayların Bitcoin üzerindeki potansiyel tesirleri, global piyasa hassaslığını ve yatırımcı davranışını nasıl etkilediklerine bağlı olacaktır. Yükselen global getiriler, ekonomik krizler, jeopolitik tansiyonlar ve para siyaseti kararları üzere faktörler klâsik finans piyasalarında belirsizlik ve dalgalanma yaratabilir. Piyasaların çalkantılı olduğu devirlerde birtakım yatırımcılar Bitcoin’i bir kıymet saklama aracı ya da ekonomik istikrarsızlığa karşı bir müdafaa olarak görebilir ve bu da Bitcoin’e yönelik talebin artmasına ve fiyatın potansiyel olarak yükselmesine yol açabilir. Öte yandan, piyasa iştirakçileri meçhul vakitlerde altın üzere klâsik inançlı liman varlıklarına yönelmeyi tercih ederse, Bitcoin kimi zorluklarla karşılaşabilir. Nihayetinde, bu olayların Bitcoin üzerindeki spesifik tesiri, çeşitli faktörlerin karmaşık etkileşimine ve o zamanki piyasa dinamiklerine bağlı olacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftaya Bu Olaylar Altın ve Bitcoin İçin Çok Kritik Olacak! 4

Altın teknik görünümü

Günlük grafikteki İzafî Güç Endeksi (RSI) göstergesi Cuma günü 50 düzeyine yükselerek satıcı ilgisinin eksikliğini yansıttı. XAU/USD 1.930 dolar (20 günlük Kolay Hareketli Ortalama (SMA), azalan trend çizgisi) üzerinde stabilize olduğunda, 1.950 dolar (100 günlük SMA), 1.960dolar (son yükseliş trendinin Fibonacci %23,6 düzeltmesi, 50 günlük SMA) ve 1.980 doları (statik seviye) hedefleyebilir.

Aşağı tarafta, 1.900 dolar (Fibonacci %38,2 geri çekilme, ruhsal seviye) güçlü dayanak olarak sağlam kalmaya devam ediyor. Bu düzeyin altında bir günlük kapanış, satıcıları çekebilir ve 1.870 dolar’a (200 günlük SMA) hakikat uzun bir düşüşün kapısını açabilir ve 1.845 dolar (Fibonacci %50 düzeltme) aşağı tarafta bir sonraki gayeler olarak görülebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftaya Bu Olaylar Altın ve Bitcoin İçin Çok Kritik Olacak! 5

Altın varsayım anketi

Cuma günkü toparlanmaya karşın, FXStreet Varsayım Anketi, düşüş eğiliminin yakın vadede bozulmadan kalmasının beklendiğini gösteriyor. Bir haftalık ortalama maksat 1.917 dolarda hizalanıyor. Bir aylık görünüm, ortalama 1.937 dolar gayeyle karışık kalmaya devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap