Haftaya Altın ve Bitcoin İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!

Haftaya Altın ve Bitcoin İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!

Paylaş
BTC Piyasası: Haftaya Altın ve Bitcoin İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!

Haftaya yükselişle başlamasının akabinde altın fiyatı birkaç kere 2.000 doları geri almayı denedi. Lakin ABD Hazine tahvil getirilerinde görülen kararlı toparlanma nedeniyle bunu başaramadı. Bitcoin ise 27 bin dolara bir dalıştan sonra 30 bin dolar hududunu geri döndü. Altın ve Bitcoin yatırımcıların dikkatleri Nisan ayı istihdam raporu ve Federal Reserve’in siyaset duyurularında olacak. Ayrıyeten yatırımcılar, ABD’den gelen kıymetli makroekonomik bilgi açıklamalarını takip edecek.

Altın ve Bitcoin yatırımcıları için riskli bir hafta

ABD’den gelecek yüksek tesirli makroekonomik bilgilerin ve Fed’in siyaset açıklamalarının, sert dalgalanmaları tetiklemesi mümkün. Bu nedenle, altın ve Bitcoin yatırımcıları için riskli bir hafta olacak. Haftanın başında Çin’den gelecek NBS İmalat PMI ve İmalat Dışı PMI’ı, piyasa iştirakçileri yakından izleyecek. PMI anketlerinin dünyanın en büyük altın tüketicisi olan Çin’in ticari faaliyetlerinde genişlemenin sürdüğüne işaret etmesi halinde altının pahasını muhafazası beklenen. Bu PMI’lardan birinin beklenmedik bir formda 50’nin altına düşmesi durumunda, altın yakın vadede düşüşe geçebilir.

Pazartesi günü ABD’de açıklanacak olan Nisan ayı ISM İmalat PMI verisinin USD’nin değerlemesi üzerinde kayda kıymet bir tesiri olması beklenmiyor. Çarşamba günü, ISM Hizmetler PMI anketi ve ADP’nin özel dal istihdam raporu, Fed’in siyaset kararları öncesinde altın ve Bitcoin yatırımcıları tarafından göz gerisi edilecektir.

BTC Piyasası: Haftaya Altın ve Bitcoin İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 1

Bu senaryoda altının istikametini aksine çevirmesi mümkün!

Piyasa beklentisi, Fed’in siyaset faizini 25 bps artırarak %5-%5,25 aralığına yükselteceği istikametinde. Siyaset açıklamasında ya da FOMC Lideri Jerome Powell’ın Fed’in ekonomik durumu tekrar kıymetlendirmek için faiz artırım döngüsüne orta vereceğini söylemesi halinde, birinci reaksiyonun ABD getirileri üzerinde baskı yaratması ve altında bir ralliye kapı açması beklenen. Lakin Powell, yılın geri kalanında siyaset faizini düşürme niyetinde olmadıklarını yineleyebilir. Ayrıyeten, sıkılaştırmaya orta vermelerinin, gereksinim görmeleri halinde artırımlara geri dönemeyecekleri manasına gelmediğini açıklayabilir. Bu senaryoda, başlangıçta yükselse bile altının istikametini bilakis çevirmesi mümkün.

Piyasalar ayrıyeten Powell’ın finansman durumuna ait yorumlarına da dikkat edecek. Silicon Valley Bank’ın çöküşünden sonra Powell, para siyasetinin enflasyonu düşürmek için gereğince sıkı olması gerektiğini söyledi. Lakin, bu sıkılığın bir kısmının kredi şartlarından geleceğini belirtti. Fed’in kredilerde kayda kıymet bir sıkılaşma görmediğini söylemesinin şahin bir açıklama olarak görülmesi mümkün. Münasebetiyle bunun da doların güç kazanmasına yardımcı olması mümkün.

BTC Piyasası: Haftaya Altın ve Bitcoin İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 2

Bunun, altın fiyatına vermesi mümkün

Cuma günü, ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi Nisan ayı istihdam raporunu yayınlayacak. Beklentiler, Tarım Dışı İstihdamın (NFP) Mart ayındaki 236.000’lik büyümenin akabinde 181.000 artması istikametinde. Ortalama Saatlik Çıkarlar ile ölçülen fiyat enflasyonu kestirimleri yıllık bazda %4,2’den %4,4’e yükselmesi tarafında. Genel olarak, NFP’de beklenenden daha güçlü bir artış, bilhassa de buna güçlü bir fiyat enflasyonu okuması eşlik ediyorsa, doların değerlemesi üzerinde olumlu bir tesire sahip olacaktır. Bunun da altına ziyan vermesi mümkün. Öte yandan, 100.000’e yakın yahut daha düşük bir NFP verisi altın üzerinde tam zıddı bir tesire sahip olacaktır.

Tüm bunlardan sonra, önümüzdeki haftanın olaylarında gezinmenin kolay olmayacağını belirtmek gerekiyor. Büyük fotoğrafın daha net bir görünümüne sahip olmak için ABD Hazine tahvil getirilerindeki hareketi izlemek uygun bir fikir olacaktır. 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi, Fed’in Mart ayı siyaset toplantısından bu yana %3,3 ile %3,6 ortasında gidip geliyor. Bu aralığın dışına çıkmasının, altın fiyatı için yönsel bir ipucu sağlaması mümkün.

BTC Piyasası: Haftaya Altın ve Bitcoin İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 3

Altın fiyatının teknik görünümü ve kestirim anketi

Piyasa analisti Eren Şengezer, altının teknik görünümünü şu formda tahlil ediyor. Altın fiyatı bu hafta her gün 20 günlük Kolay Hareketli Ortalamanın (SMA) altında kapandı. Böylelikle, günlük grafikteki İzafi Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50’ye hakikat gerileyerek alıcıların tereddütlerini yansıttı.

Aşağı istikamette, 1.940 dolar ve 1.930 dolar öncesinde 1.970 dolarda orta takviye oluştu. Bu son takviyenin altında bir günlük kapanışın, 1.900 dolara hakikat uzun bir düşüşü tetiklemesi mümkün. 2.000 dolar sert direnç olarak duruyor. Altın, bu düzeyin üzerine çıktığında ve takviyesi teyit ettiğinde, boğaların daha sonra 2.020 dolar (statik seviye) ve 2.040 doları (son yükseliş trendinin son noktası) maksada alması olası.

BTC Piyasası: Haftaya Altın ve Bitcoin İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 4

FXStreet Kestirim Anketi kısa vadede karışık bir tablo çiziyor. Altın fiyatı için bir aylık görünüm ortalama 2.035 dolar maksatla yükselişini sürdürüyor.

BTC Piyasası: Haftaya Altın ve Bitcoin İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! 5

Bitcoin’in 30.000 dolar bariyerini aşması önemli!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin geçen hafta 29 bin doların üzerine çıktı. Tanınan analist Michael van de Poppe, altcoinlerin yine ivme kazanması için Bitcoin’in 30.000 dolar bariyerini aşmasının değerini vurguluyor. Analist, Bitcoin’in yükselmeye devam eden ve altcoinleri ayak uydurmakta zorlanan piyasadaki hakimiyetini tartışıyor. Altcoinler zayıflarken Bitcoin’in güçlü kaldığını ve bunun da altcoin piyasasında uzun vadeli bir düzeltmeye yol açtığını söylüyor. Analiste nazaran, eksik olan piyasa inancında bir artış olmadığı sürece bu eğilim devam edecek.

Bu yüzden analist, Bitcoin’in 30.000 dolar hududunu aşmasının değerini vurguluyor. Bunun altcoinlere olan inanç için birinci bileşen olacağını belirtiyor. Bitcoin bu bariyeri aştıktan sonra konsolide olursa, altcoinlerin de bunu takip etmesini bekliyor. Analist, toplam piyasa bedelinin hala yükseliş eğilimli bir yapıda olduğunu, lakin şimdi değerli direnç düzeylerini aşamadığını kaydediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap