Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 24-30 Nisan

Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 24-30 Nisan

Paylaş
BTC Piyasası: Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 24-30 Nisan

Herkese âlâ haftalar sevgili Btc Piyasası ailesi!

Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararını açıklayacağı haftaya on günden kısa bir müddet kalmışken, piyasaların gözü ABD tarafından gelecek ve birebir vakitte Fed’in favori enflasyon göstergesi olan Çekirdek Şahsî Tüketim harcamaları (PCE) verilerinde olacak. Beklenti üzerinde gelecek bir data piyasalarda olumsuz karşılanabilir.

Aynı vakitte bu hafta S&P 500’de yüzde 35’lik yer tutan Microsoft, Meta ve Amazon üzere dev şirketlerin birinci çeyrek bilançoları açıklanacak ve muhtemel bir resesyon sinyali var mı görebileceğiz.

Bitcoin fiyatı ise son günlerde yaklaşık %10 düştü ve 27.200 dolar düzeylerini gördü. Bu düşüş bir düzeltme hareketi olarak görülebilir lakin ayrıntısına inecek olursak, öncelikle piyasalar Fed’in faiz beklentisinde bir değişimi fiyatlamaya başladı. Yani piyasalar bir ay öncesine kadar Mayıs toplantısında 25 baz puan artışla birlikte Fed’in sıkılaşma siyasetinde sona geleceğini düşünürken, haziran ayında 25 baz puan faiz artışını fiyatlamaya başladı. 

Bitcoin satışlarının bir başka sebebi olarak madencileri görebiliriz. Cryptoquant datalarına nazaran, “Bitcoin madencileri tarafından dönüşümde bir artış olduğunu gösteren MPI endeksindeki bir artış gözüküyor. Ayrıyeten madenci çıkış endeksinde ve madencilerin satış endeksinde bir artış ve madenci rezervinde de bir azalma mevcut. Tüm bunlar, son birkaç gün içinde madencilerden gelen satış baskısını gösteriyor. Madencilik maliyetinin şu anki fiyata yakın olan 27.200 dolara ulaştığını belirtmekte yarar var.”

Ekonomik Takvim

25 Nisan 2023 Salı

 • Microsoft – 1. çeyrek çıkar raporunu açıklanacak – 23:00

26 Nisan 2023 Çarşamba

 • Meta – 1. çeyrek kar raporunu açıklanacak – 23:00

27 Nisan 2023 Perşembe

 • ABD – Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Çeyreklik) Beklenti : %2 Evvelki: %2,6 – 15.30
 • ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Müracaatları Beklenti : 250k Evvelki: 245k – 15.30
 • Amazon – 1. çeyrek yarar raporunu açıklanacak – 23.00

28 Nisan 2023 Cuma

 • ABD – Çekirdek Ferdî Tüketim Masrafları (Aylık) (Mart): Beklenti: %0,3 Evvelki: %0,3 – 15.30
 • ABD – Çekirdek Şahsî Tüketim Sarfiyatları (Yıllık) (Mart): Beklenti: %4,5 Evvelki: %4,6 – 15.30

Bitcoin Teknik Analiz 

BTC Piyasası: Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 24-30 Nisan 1

Geçtiğimiz hafta kripto para piyasalarında yazının başında anlattığım sebeplerden kaynaklı geri çekilmeler gördük ve Bitcoin 27.200 dolar düzeylerine geriledi. Günlük grafikte Bitcoin belirlediğim kırmızı kutu bölgesinden reaksiyon alarak aşağıdaki Key Zone ile işaretlediğim alana yanlışsız hareketini gerçekleştiriyor. Bu alanın kırılarak bir mum kapanışı gelmesi 4 saatlik grafikte “Market Structure Break” gerçekleştirir ve fiyatı evvel siyah kutu ile belirlediğim 24.000- 25.200 dolar düzeylerine taşıyabilir. Yeni bir yükseliş dalgası için 32.000 dolar düzeylerinin üzerinde hacimli mum kapanışlarının gelmesi gerektiğini hatırlatmakta yarar var.

Bitcoin: Miner Reserve – All Miners

BTC Piyasası: Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 24-30 Nisan 2

Grafik Açıklaması:

Madencilerin cüzdanlarında tuttuğu varlık ölçüsünü üstteki grafikte görebilirsiniz. Bu paha, madencilerin şimdi satmadığı rezervi gösterir. Madenciler satış yapmaya başladığında bu, fiyatların düşmesine neden olabilir. Son günlerde yaşanan düşüşte madenci satışlarının büyük rol oynadığını görebiliriz.

Geçtiğimiz En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

 1. Radix (XRD) %30.8
 2. Zilliqa (ZIL) %7.0
 3. BitTorrent (BTT) %5.3
 4. LEO Token (LEO) %3.2
 5. Render (RNDR) %3.1

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Tesla’nın Birinci Çeyrek Raporu, Kriptoyu Nasıl Etkiledi? Kripto dünyasının büyük ilgiyle takip ettiği Elon Musk’ın şirketi Tesla, birinci çeyrek raporunu açıkladı. Kripto sanayisini ilgilendiren en önemli bahis ise, Tesla’nın birinci çeyrekte Bitcoin (BTC) satıp satmadığı oldu. Rapordaki verileri Tesla’nın birinci çeyrekte BTC satışı yapmadığını gösteriyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 184 milyon dolar kıymetinde BTC’ye sahip olduğunu belirten Tesla, BTC birikimini tıpkı halde sürdürüyor.

Avrupa Parlamentosu MiCA’yı Oyladı: AB’nin kripto düzenlemeleri olarak açıklayacağımız MiCA, temelde tüketicilerin korunmasını hedefliyor. Öte yandan pazar manipülasyonunun önüne geçmek, güç kullanımını takip etmek, hataları önlemek ve şeffaflık sunmak da tekrar MiCA’nın çizdiği hudutlarla sağlanacak.

Avrupa Birliği‘nde kripto düzenlemelerine ait birinci kurallar MiCA ile netlik kazandı. Parlamentoda 517 oy alan MiCA, önümüzdeki 2 yıl içinde yürürlüğe girecek. MiCA, AB’de kripto ile ilgili hizmetler sunan şirketlerin, AB üyesi devletlerden birinde kayıtlı olmasını gerektirecek. Bu sayede şirketler tüm AB ülkelernide faaliyet gösterebilecek. Avrupa Bankacılık Otoritesi ve Avrupa Menkul Değerler ve Piyasalar Otoritesi, kripto platformlarının kurallara uymasını sağlamaktan sorumlu taraf olacak.

Elon Musk, Microsoft’a Savaş Açtı: Dava Zamanı! Tesla’nın ve Twitter’in sahibi Elon Musk’tan çarpıcı toplumsal medya gönderileri devam ediyor. Musk, Microsoft’un yapay zeka sistemlerini eğitmek ve öbür platformlara satmak gayesiyle çeşitli platformlardan bilgi topladığını argüman etti. Tesla ve Twitter’ın sahibi açıklamalarına devam ederek, Microsoft’un birtakım hizmetlerinin Twitter’ı 25 Nisan tarihinden itibaren desteklemeyeceğini bildirmesi üzerine, bu gönderiye Musk’dan, “dava zamanı” formunda yorum geldi.

Satoshi Periyodundan Bir Cüzdan, 10 Yılın Akabinde Faal Oldu Lookonchain’in bilgilerine nazaran, 1.128 Bitcoin’e sahip olan baline tekrar etkin hale gelerek 7.8 milyon dolar kıymetinde 279 Bitcoin’i iç farklı cüzdana transfer etti. Bitcoin balinası, elinde bulundurduğu 1.128 BTC’yi fiyatlar 12 dolar ila 195 dolar ortasında değişirken Ekim 2012 ve Mayıs 2013 ortasında satın aldı.

Bir diğer Bitcoin balinası daha, 2000’den fazla BTC’yi transfer etmek için 9 yılın akabinde faal oldu. Bu balina da Bitcoin’in kıymeti 663 dolar düzeyindeyken satın alımlarını gerçekleştirmişti.

Solana NFT Pazarı Hacmi Üç Ayın Tepesinde: Solana NFT pazarı hacmi 489 bin 201 SOL ile 10 milyon doları aşarak üç ayın doruğuna ulaştı. NFT pazarına olan talepteki artışta Backpack’in birinci xNFT koleksiyonu Mad Labs, projesi tesirli oldu. Mad Lads’in süreç hacmi 8,23 milyon dolara ulaşırken, koleksiyonun taban fiyatı ise 65 SOL’a yakın seyrediyor. Bu performans BAYC, MAYC vb. şirketleri geride bırakarak en yüksek satış hacmi olarak kaydedildi. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap