Haftanın Değerli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 1-7 Mayıs

Haftanın Değerli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 1-7 Mayıs

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Haftanın Değerli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 1-7 Mayıs

Herkese âlâ haftalar sevgili Btc Piyasası ailesi! Global finans piyasalarında çok kıymetli bir haftaya girmiş bulunuyoruz.

Pazartesi günü Emekçi Bayramı nedeniyle Türkiye, Çin ve Avrupa ülkeleri dahil bir çok ülkede borsalar kapalı olacak.

Bu hafta bilgi akışı ağır ve gözler Çarşamba günü Amerika Merkez Bankası (Fed)’nın kararında ve akabinde Powell’ın yapacağı konuşmada olacak. Faiz kararında %87 oranla 25 baz puan artış bekleniyor ve böylelikle 2007’den bu yana en yüksek faiz düzeyi olan %5 ile %5,25 ortasına çıkmış olacak.

ABD Tüfe verisi %5 oranla hala Fed’in %2 amacından epey üzerinde lakin FOMC tutanaklarında birinci kez bankacılık krizi tabirini ve “resesyon” beklentisini görmüştük. Geçen hafta ABD tarafından gelen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verisi %1.1 ile beklentinin epey kalmıştı. Bu yüzden faiz kararı ve Powell’ın konuşması önümüzdeki aylarda nasıl bir yol izlememiz gerektiğine dair kıymetli bir kılavuz olacak. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftanın Değerli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 1-7 Mayıs 1

Salı günü ise Euro Bölgesinde TÜFE bilgileri gelecek. Beklenti enflasyonun %7 olarak gelmesi istikametinde. Gelecek bilgi perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın faiz kararında tesirli olacak lakin şu an için 25 baz puanlık bir faiz artışı bekleniyor.

Bu haftanın bilgilerinde bir başka kıymetli mevzu ise ABD istihdam dataları olacak. Powell her konuşmasında güçlü istihdama işaret etmişti. Cuma günü gelecek bilgilerde, İşsizlik oranının %3,6’ya yükselmesi ve ortalama saatlik karların sabit kalması bekleniyor.

Ekonomik Takvim

1 Mayıs 2023 Pazartesi

 • Microstrategy – Bilançosu açıklanacak.

2 Mayıs 2023 Salı

 • EURO BölgesiTüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %7 Evvelki: %6.9 – 12.00

3 Mayıs 2023 Çarşamba

 • Türkiye – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %51,33 Evvelki: %50,51 – 10.00
 • ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Açıklaması ve Federal Fon Gaye Oranı Beklenti: %5,25 Evvelki: %5
 • ABD – Fed lideri Jerome Powell Konuşması – 21.30

4 Mayıs 2023 Perşembe

 • EURO Bölgesi – Faiz Oranı Kararı Beklenti: %3,75 Evvelki: %3,50 – 15.15
 • ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Müracaatları Beklenti : 240k Evvelki: 230k – 15.30

5 Mayıs Cuma 2023

 • ABD – Tarım Dışı İstihdam Verisi Beklenti: 180K Evvelki 236K 15.30
 • ABD – İşsizlik Oranı Beklenti: %3.6 Evvelki: %3.5 15.30

Bitcoin Teknik Analiz 

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftanın Değerli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 1-7 Mayıs 2

Geçen haftadan bu haftaya grafiğimiz büyük bir değişiklik olmadı. Faiz kararı haftası risklerden kaçınmanın kıymetini hatırlatıp yoruma başlıyorum:

Günlük grafikte Bitcoin belirlediğim kırmızı kutu bölgesinden reaksiyon alarak aşağıdaki Key Zone ile işaretlediğim alana yanlışsız hareketini gerçekleştiriyor. Bu alanın kırılarak bir mum kapanışı gelmesi 4 saatlik grafikte “Market Structure Break” gerçekleştirir ve fiyatı evvel siyah kutu ile belirlediğim 24.000- 25.200 dolar düzeylerine taşıyabilir. Yeni bir yükseliş dalgası için 32.000 dolar düzeylerinin üzerinde hacimli mum kapanışlarının gelmesi gerektiğini hatırlatmakta yarar var.

All Stablecoins: Exchange Inflow (Total) – All Exchanges

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftanın Değerli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 1-7 Mayıs 3

Net Akış göstergesi, kullanıcıların borsalara para gönderme ya da çekme eğilimlerini vurgular. Borsalara girişler, çıkışlardan daha fazla ise Net Akışların olumlu olacaktır.

Bu nedenle, müspet Net Akışları fiyattaki büyük artışları yahut düşüş trendlerinin onaylanmasını takip eden periyotlara denk geldiğini görüyoruz.

Tersine durumda ise borsalardan daha büyük bir hacim çekilirken Net Akışlar negatiftir. Bu, bir birikim işareti olarak görülebilir yahut büyük düşüşlerin akabinde geri alımları tabir eder.

Net Akışlar tıpkı vakitte büyük hacimli kripto varlıklarını etkilerken, daha küçük hacimli token’lar, döviz akışlarından kaynaklanan fiyatlardaki büyük değişikliklere karşı daha hassastır.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

 1. Render (RNDR) %33.3
 2. Casper Network (CSPR) %23.6
 3. Bitget Token (BGB) %17.9
 4. Kaspa (KAS) %17.8
 5. Internet Computer (ICP) %15.3

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Google Cloud, Polygon zkEVM’yi Optimize Edecek: Polygon PoS (proof-of-stake), Polygon zkEVM ve Polygon Supernets dahil olmak üzere Polygon’un temel protokolleri, Google Cloud’un çerçevesi ve geliştirici araçlarının sağlanmasından yararlanacak. Paydaşlık, Polygon üzerinde Web3 eserleri ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak, başlatmak ve büyütmek için geliştirici entegrasyonunu kolaylaştırmayı amaçlıyor. İşlemler, Daha Süratli ve Daha Ucuz Olacak

Google Cloud’un ekosistemle iştirakinin Polygon’un sıfır bilgi gelişimini ilerletmesi bekleniyor.

Mastercard, Tanınan Dört Altcoin ile Birlikte Çalışacak: Mastercard, blockchain geliştiricileri Aptos LabsAva LabsPolygon ve Solana Foundation ile birlikte çalışacak. Mastercard Kripto ve Blockchain Başkanı Raj Dhamodharan, Mastercard Crypto Credential ile blockchain ağlarını kullanan tüketiciler ve işletmeler ortasındaki emniyetli etkileşimleri doğrulamaya yardımcı olmayı amaçladıklarını aktardı.Bu iş birliği, ödeme formüllerinin yanında NFT’leri de kapsıyor.

Kripto borsalarının birinci çeyrek raporu: Kripto kışı bitiyor mu? Araştırma firması TokenInsight, merkezi platformların 2023’e canlı bir başlangıç yaptığını gösteren 1. Çeyrek Kripto Borsası Raporunu yayınladı. Raporda, birinci çeyrek boyunca toplam kripto piyasa pahasının 831,8 milyar dolardan 1,24 trilyon dolara yükseldiği ve bunun da yaklaşık yüzde 50’lik bir artış manasına geldiği belirtildi. Bitcoin (BTC) bu devirde yaklaşık olarak yüzde 100 artışla 16.000 dolardan 30.000 dolara kadar yükseldi.

Kripto para borsası Crypto.com ile Samsung iş birliğini açıkladı: Kripto para borsası Crypto.com, teknoloji devi Samsung ile ortaklık kurduğunu duyurdu. İştirak, borsa uygulamasının Sürüm 3.158.1’e güncellenmesini kapsıyor. Yapılan iştirakle birlikte uygulamada kıymetli güncellemeler kelam konusu. Uygulamanın yeni sürümünde, Samsung’un da katkılarıyla uygulama üretkenliği artarken gelişmiş trade ve tahlil seçenekleri de mevcut olacak. 

Binance, Yine Japonya Pazarına Giriyor: Kripto para borsası Binance, strateji değişikliği ile Asya pazarında genişlemesini sürdürüyor. Geçmiş periyotlarda borsa, bağımsız lisans alarak birçok ülkede faaliyet yürütmeyi hedefledi. Düzenleyicilerle ahenk sorunu yaşayan borsanın müracaatları reddedildi. Binance, bu sefer lokal borsaları satın alarak Asya pazarına yönelmeye başladı. Kasım 2022’de Sakura Exchange’i satın alan borsa, isim değişikliği yaparak yine Japonya’da faaliyete geçecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap