Haftalık Bitcoin Fiyatı Varsayımı Çıktı: Beklentiler Ne?

Haftalık Bitcoin Fiyatı Varsayımı Çıktı: Beklentiler Ne?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Haftalık Bitcoin Fiyatı Varsayımı Çıktı: Beklentiler Ne?

Bitcoin fiyatı kritik bir ruhsal düzeyin altında seyrettiği için yükseliş ivmesi belirtisi göstermiyor. Bu alım baskısı eksikliği, BTC’nin 2023’ün 1. çeyreğindeki etkileyici rallisinin akabinde yaşanan tükenmenin bir sonucu olabilir. Bu ortada, ufukta iki büyük makroekonomik olay var. Traderlar muhtemelen en mümkün sonuç istikametinde durum alacaklar. Analistler, bu datalar ışığında BTC’nin teknik fotoğrafını yorumluyor.

Bitcoin teknik verileri ne gösteriyor?

Kripto analisti Akash Girimath, Bitcoin teknik göstergelerini şu formda açıklıyor. Bitcoin fiyatı, 30.000 dolardan 27.200 dolara düşen son düşüşünün akabinde yükseliş trendini sürdüremedi. Boğalar BTC’yi tekrar üst çekmeye çalışsa da, 29.630 dolardan 30.480 dolara kadar uzanan ayı traderlar, çok fazla satış baskısıyla karşılaştı. İki başarısız teşebbüsün akabinde, Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC şu anda 29.200 dolar civarında seyrediyor.

Yatırımcılar bir konsolidasyon ya da Pazartesi gününün en düşük düzeyi olan 26.933 doları süpüren yavaş bir düşüş bekliyor. Ayılar ısrarcı olursa, Bitcoin fiyatının 26.555 dolar ile eşit düşük düzeylerin altında kalan satış durdurma likiditesini amaç almasını sağlayabilirler. Uzun vadeli birikim için ülkü Bitcoin fiyat gayesi 25.175 dolar ve 23.966 dolardan 22.139 dolara uzanan Adil Kıymet Boşluğu (FVG) olacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftalık Bitcoin Fiyatı Varsayımı Çıktı: Beklentiler Ne? 1BTC 1 günlük grafik

Makroekonomik olaylar ve Bitcoin fiyatı üzerindeki etkileri

BTC ile S&P 500 ortasındaki tarihi bir korelasyon var. Bu nedenle, Federal Reserve’in kararları, Bitcoin fiyatı üzerinde kıymetli bir tesire sahip oluyor. Lakin bu korelasyon Ocak ayındaki 0,87’lik doruğundan Nisan’da 0,36’ya kadar keskin bir düşüş gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftalık Bitcoin Fiyatı Varsayımı Çıktı: Beklentiler Ne? 2BTC ve S&P 500 korelasyon grafiği

Fed’in 2023’ün ikinci çeyreğinde alacağı faiz kararı muhtemelen 25 baz puanlık bir artışa sahne olacak. Böylelikle Fed, faiz oranını %5’ten %5,25’e çıkaracak. Şayet Fed bu plandan sapar ve 25 baz puandan daha fazla bir artış önerirse, bu daha güçlü bir ABD Doları manasına gelecek bir şahin bir duruş olacaktır. Bu da borsanın ve Bitcoin fiyatının düşmesine neden olacaktır.

Bu nedenle, yatırımcıların bu makroekonomik olayın getirebileceği dalgalanma nedeniyle önümüzdeki hafta Bitcoin fiyatıyla süreç yaparken dikkatli olmaları gerekiyor. Ayrıyeten 3 Mayıs’taki faiz kararına ek olarak, 9 Mayıs’taki istihdam raporu yahut Tarım Dışı İstihdam (NFP) ve 10 Mayıs’taki Enflasyon oranı, volatilite yatırımcıları için izlenmesi gereken bir öbür olay olacak.

Bitcoin fiyatı “Mayıs’ta sat ve git” atasözünü somutlaştıracak

Kripto analisti Filip L ise, farklı bir perspektiften bakıyor. BTC’nin 30.000 doların üzerine çıkmasıyla Bitcoin fiyatı bu hafta başında boğaları heyecanlandırdı. Ne yazık ki, bu yeterli haberin haftanın ilerleyen günlerinde bir değeri kalmadı. Böylelikle BTC 29.000 doların alt hududuna yaklaşarak, bu düzeye veda etmeye başladı. Haftalık grafik, düşük tabanlar ve düşük zirve noktalarıyla net bir düşüş eğilimi ortaya koyuyor. Fakat, ayıların burada iş başında olduğunu teyit etmesi dışında hala kaygı edecek bir şey yok.

BTC’nin ileriye dönük olarak çok kıymetli olacak bir ögesi var. Bu da hafta boyunca düşüşü 27.060 dolar civarında yakalayan 55 günlük Kolay Hareketli Ortalama (SMA). Bitcoin fiyatı önümüzdeki hafta daha düşük düzeylere inmeye başlayacak. O vakit, 55 günlük SMA dayanağının kısa ömürlü olduğunu ve düşüşün devam edeceğini anlayacağız. Yatırımcılar, 200 günlük SMA’nın yakınında takviye bulmak ve Mayıs ayı için Bitcoin fiyatını %25 düşürmek için 22.000 dolara kadar çıkabilecek bir satış için kendilerini hazırlamalı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftalık Bitcoin Fiyatı Varsayımı Çıktı: Beklentiler Ne? 3BTC haftalık grafiği

Üç haftalık kolay formasyon, boğalar 30.000 doların üzerine çıkarsa hala kırılabilir ya da silinebilir. Ülkü olarak, bu formasyonu kırmak ve çift zirve oluşumundan kaçınmak gerekiyor. Bunun için geçen haftanın en yüksek düzeyi olan 30.580 doların üst tarafta kırılması lazım. Oradan bir çekişle, 31.321 dolara hakikat ilerlemek mümkün. Hatta, Bitcoin fiyatını yaza kadar 33.000 dolara gerçek itmesi mümkün.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap