Günün öne çıkan kripto gelişmeleri

Günün öne çıkan kripto gelişmeleri

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Günün öne çıkan kripto gelişmeleri

Investing.com – Kripto para endüstrisinde günün öne çıkan gelişmelerinden derlediğimiz haber özetlerine içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

iOS kullanıcıları için MyDoge cüzdanının kullanıma sunulurken Doge fiyatı bu gelişmeye tepki vermedi

Dogecoin kurucu ortaklarından Billy Markus, iOS kullanıcıları için bir cüzdan olan MyDoge’un piyasaya sürüldüğünü doğruladı.

Dogecoin topluluğu, MyDoge cüzdanının piyasaya sürülmesinin, kripto paranın fiyatı için bir katalizör olmasını bekliyorlardı. Ancak Dogecoin fiyatı genel kripto para düşüşünden kurtulamadı. DOGE/USD, son 24 saatte 1,42 oranında düşüşle şu an 0,12 dolar bandında el değiştiriyor.

HIVE Blockchain, Intel (NASDAQ:INTC)’in ABD’deki yeni madencilik çipleri için bir anlaşma yaptı

Kanadalı kripto madencisi HIVE Blockchain, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şirketin madencilik ekipmanı yapımında kullanılmak üzere yeni ASIC çiplerini satın almak için çip üreticisi Intel ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu. HIVE, anlaşmanın ABD’ye genişleme planının bir parçası olduğunu söyledi.

Şirket ayrıca madencilik altyapısı sağlayıcısı Compute North ile Teksas’taki bir yenilenebilir enerji tesisinde 100 megavatlık madencilik kapasitesine ev sahipliği yapmak için bir ön anlaşma yaptığını da duyurdu.

PwC: “Blockchain teknolojisi, 2030’a kadar küresel hasılaya 1,76 trilyon dolarlık katkı sağlayabilir”

PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) yakın zamanda yayınladığı Time for Trust raporu, şirket ekonomistlerinin Blockchain teknolojisinde büyük bir potansiyel gördüklerini yansıtıyor. Analiz, teknolojinin 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 1,76 trilyon dolar ekleyebileceğine işaret ediyor.

Blockchain endüstrisinin Bitcoin‘in ötesinde geliştiğini ve kripto para birimlerinin pazarın sadece bir bölümü olduğunu vurgulanıyor. Ayrıca, kamu kayıtları, anlaşmalar ve diğer kayıtların, aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı için kuruluşlara daha fazla güven vereceğine vurgu yapılıyor.

Sandbox, 2 milyon kayıtlı kullanıcıyı aştı

Metaverse platformu Sandbox kısa süre önce oyna-kazan oyunu 2. sezonu Alpha lansmanında 2 milyon kayıtlı kullanıcı sayısına ulaştı.

Metaverse’in 2. sezonu yakın zamanda resmi olarak yayına girdi. Herhangi bir kullanıcı, ünlü rapçi Snoop Dogg ile ortaklığın bir parçası olan “Snoopverse”e bir göz atmak da dahil olmak üzere 35 farklı sanal deneyimi özgürce keşfedebilir.

SAND token fiyatı son 24 saatte % 2,3 oranında  bir düşüşle 3 doların altına sarkarken 2. sezonun lansmanı ile ilgili beklentilerin henüz SAND fiyatına etki etmediği görüldü. 

Balinalar ADA tokeni biriktirmeye devam ediyor

Blockchain analitik firması IntoTheBlock’un verilerine göre, geçen hafta 1 – 10 milyon ADA coini tutan adresler, Ocak ayının sonuna göre %40’tan fazla artarak 12 milyar ADA’ya (9,72 milyar $) yükseldi.

Cardano ağında kilitli olan toplam değer, bir haftada 50 milyon dolar artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 160,79 milyon dolara ulaştı. Fonların üçte ikisinden fazlası, merkezi olmayan borsa (DEX) SundaeSwap’ta bulunuyor.

FTX, Avrupa ve Orta Doğu’da lisanslı bir şube açıyor

FTX, Avrupa ve Orta Doğu bölgelerine odaklanacak bir şube açarak genişlemesine devam ediyor.

Sam Bankman-Fried liderliğindeki kripto para borsası, FTX Europe’u hayata geçirerek Kıbrıs Finansal Piyasa Düzenleyicisinden (CySEC) lisans aldı. Yeni girişimin fikri, şirketin Avrupa ve Orta Doğu’daki varlığını güçlendirmek. 

Diğer bir gelişmede kripto para borsasının yerel tokeni FTX Token (FTT), ilk 1000 Ethereum cüzdan adresi arasında Ether’den (ETH) sonra en çok tutulan ikinci kripto para olarak Shiba Inu‘yu (SHIB) geride bıraktı.

Ethereum işlem ücretleri, Katman-2 zincirlerinde büyük bir düşüş görüyor

Ethereum ağı, kullanıcıların her işlem için ödemek zorunda olduğu son derece yüksek gas ücretlerine sahipken bu durumun son zamanlarda değişmeye başladığı görülüyor.

Katman 2 zincirlerindeki Ethereum ücretleri, bir bütün olarak Ethereum ağı içindeki işlem ücretlerinin genel olarak düşürülmesinden sonra büyük bir düşüş yaşadı. Başka bir deyişle, Ethereum kullanıcıları, şu an işlem ücreti başına 0,1 dolara kadar düşen ücretlere büyük ETH işlemleri yapabiliyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap