Güney Koreli İş Adamı Bitcoin-Fiat P2P Dolandırıcılığında 2.3 Milyon ABD Doları Kaybetti

Güney Koreli İş Adamı Bitcoin-Fiat P2P Dolandırıcılığında 2.3 Milyon ABD Doları Kaybetti

Paylaş
Güney Koreli İş Adamı Bitcoin-Fiat P2P Dolandırıcılığında 2.3 Milyon ABD Doları Kaybetti

Bitcoin‘den fiat’a eşlerarası takas yapan Güney Koreli bir işadamının, kripto işletmeleri için değiştirdiği Euro’nun sahte olduğu ortaya çıktı.

Agence France-Presse (AFP) ‘ye göre, Singapur merkezli Güney Koreli bir işadamı olan ve bir kripto işletmesini yöneten Güney Koreli işadamı, geçen ay Fransa Nice’de bulunan lüks bir otelde, Sırp alıcısıyla yaklaşık 2 milyon Euro para karşılığında yaklaşık 2.3 milyon ABD doları değerinde Bitcoin alışverişinde bulunmayı amaçlıyordu. Ancak, işlemin sonuçlandırılmasından sonra Güney Koreli işadamı, aldığı Euro’nun aslında sahte olduğunu fark etti. AFP’ye göre, banknotların fotokopiyle çoğaltıldığı için sahte olduğunu söylemek kolaydı.

Güney Koreli, polise durumu bildirdikten sonra Sırp, Fransa’nın Cannes kentinde, 1 saati 100 bin avroya ve lüks bir araca mal olan beş yıldızlı bir otelde tutuklandı.

Sırp, Gerard Boudoux’u temsil eden avukata göre, müvekkili aleyhine açılan suçlamalar arasında, sahtekârlığın yanı sıra organize suç şebekesine ait suçlamalar da yer alıyor. Polis hala suç ortağını arıyor.

Güney Koreli işadamının, Sırp ve beraberindekilerle tanışması, paritenin Singapur’daki şirketine yatırım yapmakla ilgilenmesiyle başladığı belirtildi. Bununla birlikte, ikisi arasındaki tartışmalar, online bitcoin değişimini gerçekleştirme anlaşmasıyla sonuçlandı.

Bitcoin sahiplerinin varlıklarını sahte fiat karşılığında değiştirdikleri dolandırıcılık davaları yeni değildir. Nisan ayında, Tokyo’da bulunan bir pazarlama yöneticisinin 190 milyon yen değerinde Bitcoin kaybettiği 12 kişinin bir soygun üzerine tutuklandığını haberleri yapılmıştı. Suçlular, pazar yöneticisine, Bitcoin için piyasa değerinden 10 milyon yen ödeme teklif ederek anlaşma sağlamışlardı. Ancak, bir evrak çantası içinde bulunan fiat döviz banknotlarının çoğunun sahte olduğu ortaya çıktı. Güney Koreli’yi de içine alan soygunda olduğu gibi, Tokyo anlaşması da Pasifik’in diğer tarafında da olsa bir otelde gerçekleşti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap