Güney Kore’de üç büyük banka kripto para borsalarıyla çalışmama kararı aldı

Güney Kore’de üç büyük banka kripto para borsalarıyla çalışmama kararı aldı

Paylaş
Uzman Coin: Güney Kore’de üç büyük banka kripto para borsalarıyla çalışmama kararı aldı

Kripto paralar konusunda sıkı regülasyon kurallarıyla bilinen Güney Kore’de 3 banka kripto para borsalarıyla çalışmama kararı aldı.

Woori Financial Group, KB Financial Group ve Hana bankaları sert regülasyon kurallarını sebep göstererek bu kararı aldıklarını açıkladılar. Alınan kararın, Özel Ödeme Yasası’nın çıkmasından sonra gelmesi de dikkat çekiyor.

Yapılan değişikliklerle birlikte Güney Kore’deki kripto para borsaları bankacılık sözleşmeleri veya risk kapatma düzenlemeleri yapmak zorunda kalacak. Yeni kanun 24 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Regülasyon konusunda kanunların net olmasına rağmen KB gibi bazı büyük bankalar ise kripto para borsalarıyla ilişkilerini tamamen kesmeyi tercih ettiler. KB bankasından bir yönetici konuyla ilgili şunları söyledi:

“Kripto paralar birgün sisteme dahil olabilir ancak şu anda, para aklama gibi suçlarda kullanıldığı için ciddi riskler teşkil etmektedir. Bu konuda uzak durmayı daha doğru buluyorum”

Woori Financial Group’un üst düzey yöneticisi de bankaların şu anki pozisyonlarını, kara para aklama olayları sebebiyle riske atmak istemediğini söyledi.

Bankaların ayrıca, borsaların hack’lenme konusundaki kötü sicili sebebiyle de bu duruma şüpheyle yaklaştıkları belirtiliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap