Güney Kore’de korkulan gün geldi çattı: Onlarca borsa kapanmanın eşiğinde!

Güney Kore’de korkulan gün geldi çattı: Onlarca borsa kapanmanın eşiğinde!

Paylaş
Uzman Coin: Güney Kore’de korkulan gün geldi çattı: Onlarca borsa kapanmanın eşiğinde!

Güney Kore’de son gün olarak verilen 24 Eylül tarihi itibariyle 70 kadar borsanın ya tamamen ya da kademeli olarak çalışmalarına son vermeleri bekleniyor. Hatırlanacağı üzere Nisan ayında ülkenin finansal regülasyon kurumu FSC, tüm borsaların yeni çıkarılan anti kara para aklama (AML) ve bankalarla yapılmak zorunda olunan kimlik tanıma (KYC) kurallarına uyum sağlamak zorunda olduğunu açıklamıştı. Şirketlere verilen son tarih ise 24 Eylül’dü.

40 borsa kayıt bile yaptırmadı

Konuyla ilgili olarak ülkeden gelen haberler ise hiç olumlu değil. Reuters’in geçtiği bilgiye göre; şu ana kadar sadece Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit borsaları, getirilen yeni kurallara tamamiyle uyum sağladılar ve gerekli sertifikayı elde ettiler. Haberde ayrıca 40 borsanın, denetleme için kayıt bile yaptırmadığı ve yarından itibaren operasyonlarını sonlandırma ihtimalleri olduğu belirtildi. Öte yandan kayıt yaptırmayan borsaların internet siteleri de kapatılacak.

Kayıt yaptıran ama yetersiz olanlara “won” ile işlem yok

28 borsanın FSC’nin para aklamayı önleme kolu olan KFIU’ya denetim için kayıt yaptırdığı ancak bu borsaların da henüz bankalarla gerekli olan anlaşmaları yapamadıkları öne sürüldü. Bu borsalar, operasyonlarına kademeli olarak devam edecek ancak Gney Kore’nin resmi para birimi olan won ile işlemlere izin vermeyecek.

Güney Kore şu anda kripto paralar konusunda en sert regülasyon kurallarına sahip ülkelerden biri konumunda ve gelen yeni kanunu, kripto para borsalarının yanısıra bankaların da, alınan sorumluluk yükünden ötürü beğenmediği ve sektörde ciddi bir hoşnutsuzluk olduğu belirtiliyor.

Küçük ölçekli borsaların sonu…

Yaz aylarında bazı kripto para borsalarının, devletin kurumu olan FSC’yi dava etmeyi de düşündükleri belirtiliyordu.

Yeni regülasyon kurallarının, küçük çaplı olan ve genelde sadece Güney Kore’de bulunan altcoin’lerin ticaretine izin veren borsaların kapanmasına yol açmasına kesin gözüyle bakılıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap