Güney Kore, Kripto Paranın Önünü Açan Kanun Tasarısını Kabul Ediyor

Güney Kore, Kripto Paranın Önünü Açan Kanun Tasarısını Kabul Ediyor

Paylaş
Güney Kore, Kripto Paranın Önünü Açan Kanun Tasarısını Kabul Ediyor

Güney Kore’nin Ulusal Meclisi’nin bir parçası olan milli politika kurulunun, kripto paraları dijital varlık olarak kategorize eden kanun tasarısını kabul ettiği bildirildi. Söz konusu hamlenin işletmelerin önünü açacağı ve daha sonraki işlemleri için kurallar ve şartlar koyacağı söyleniyor.

Kripto Para Yasa Tasarısı Kabul Edildi

JoongAng Daily isimli yerel basın kaynağının haberine göre, Güney Kore meclisi, kripto para birimlerini dijital varlık olarak kategorize eden bir yasa tasarısını kabul etti.

Finansal Hizmetler Komisyonu’na (FSC) göre bu hamle, kripto para birimlerinin daha şeffaf hale gelmesine yardımcı olacak ve aynı zamanda kriptoya yapılan yatırımları yasallaştıracak. Bu yasanın aynı zamanda kara para aklamayı önleyeceği, finansal işlemler için temel kurallar koyacağı ve genel olarak sanal varlık işletmelerine yardımcı olacağı düşünülüyor.

Bu yeni kanuna göre, kripto para birimiyle ilgili tüm işletmelerin Finansal Hizmetler Komisyonu’nun finansal istihbarat birimine kayıt olması gerekiyor. Bu işlemi yapmayanların banka hesapları onaylanmayacak. Ayrıca düzenlemelere uymayanlara ceza verilecek.

Yalnız tasarının yargı komitesi ve ulusal meclisin ana bölümü tarafından da kabul edilmesi gerektiğini unutmamakta fayda var. Onlardan da onay aldıktan sonra tasarı, bir yıl içerisinde yürürlüğe girecek.

Kore, Bitcoin’e Karşı En Çok İşlem Gören Üçüncü Para Birimine Sahip

Coinhills verilerine göre, Kore von’u şu anda Bitcoin’e karşı en çok işlem gören üçüncü fiat para birimi. Tüm Bitcoin-fiat işlemlerinin %2.46’sını oluşturuyor. İlk sırada ABD doları olan bu listenin ikinci sırasında ise Japon yeni var.

Bu yılın başlarında CryptoPotato, bir önceki yıl kriptoya yapılan yatırımın bu yıl %64,2 oranında arttığını bildirdi. Bu tarz olumlu düzenlemelerle bu oranın ilerde daha da artması olası.

Unutulmaması gereken diğer bir ilginç nokta ise, p2p Bitcoin platformu LocalBitcoins’in bu haftaki işlem hacminin önceki haftaya oranla iki katına çıkmış olması.

Kaynak: Coin.dance

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap