Güney Kore kripto para üzerindeki denetimini artıracak

Güney Kore kripto para üzerindeki denetimini artıracak

Paylaş
Uzman Coin: Güney Kore kripto para üzerindeki denetimini artıracak

Kripto para fiyatlarının dünyadaki önlenemez yükselişi karşısında devletler de yavaş yavaş adımlarını sertleştirmeye başladılar. Kripto paralar konusunda sert regülasyonlarıyla bilinen Güney Kore’de de finansal kurumlar üzerindeki denetimin artırılacağı açıklandı.

Ülkedeki Devlet Politikaları Koordinasyon Merkezi’nden yapılan resmi açıklamaya göre; kripto para alım ve satımlarının spekülatif hale gelmesi ve yasa dışı faaliyetlerde kullanılma ihtimaline karşı denetimler artırılacak.

Kurum başkanı Koo Yun-cheol konuyla ilgili olarak “Sanal varlıklar kullanılarak yapılan yasa dışı işlemler için bu endüstriye daha özel bir dikkatle yaklaşmak gerekiyor” dedi.

Ülkedeki finansal regülatör olan Finansal Hizmetler Komisyonu da (FSC) kurumlardan para çekim işlemlerinde daha sıkı bir denetim uygulanmasını ve şüpheli bir hareket tespit edilmesi halinde de bu bilginin ilgili kuruma anında geçilmesi talebinde bulundu.

Maliye Bakanlığı ve Finansal Denetim Hizmetleri de sanal paraların özellikle yurt dışına çıkarılması konusunda denetimleri sıkılaştırarak, kripto paralar vasıtasıyla vergi kaçırılmasının önüne geçilmesini plânlıyor.

Birçok ülkede olduğu gibi Güney Kore’de de insanlar koronavirüs kaynaklı ekonomik krizi atlatmak ve paralarının değer kaybetmemesini sağlamak amacıyla kripto paralara büyük ilgi gösteriyorlar. Hatta bu ilgiden dolayı ülkede geçtiğimiz hafta Bitcoin 80 milyon won yani 72 bin dolarlık fiyata kadar ulaşmış, bazı Güney Kore borsaları ile dünya borsaları arasındaki fiyat farkı da yüzde 25’e kadar çıkmıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap