Güney Amerika ülkesi Peru’da kripto para yasası Kongre’ye sunuldu

Güney Amerika ülkesi Peru’da kripto para yasası Kongre’ye sunuldu

Paylaş
Uzman Coin: Güney Amerika ülkesi Peru’da kripto para yasası Kongre’ye sunuldu

Estonya’dan Güney Kore’ye Latin Amerika ülkelerinden Avrupa’ya kadar birçok yargı bölgesi kripto paraların nasıl regüle edileceğini tartışırken tüm dünyadaki kripto para adaptasyonu ise giderek artıyor. Bu ülkelerden biri olan biri olan Peru’da da yeni bir yasa Kongre’ye sunuldu.

Kripto para piyasası için yasal bir altyapı oluşturmayı plânlayan kanun tasarısı, “Kripto Varlıkların Ticarileştirilmesi” ismiyle anılıyor. Yasanın Kongre’ye sunulduğu bilgisi de Kongre’nin resmi internet sitesinde yer aldı.

Milletvekili Jose Elias Avalos tarafından tanıtılan tasarıya göre burada ilk amaç, kripto para borsalarıyla cüzdan sağlayıcı şirketleri regüle etmek. Tasarı ayrıca, ekosistem bağlantılı hizmet sağlayıcılarının yeni bir kamu sicilinin oluşturulmasını içerebilecek standartlar belirleme ihtiyacına da dikkat çekiyor.

Kanun tasarısında kripto para bağlantılı şirketlerin, şüphe çeken işlemlerle ilgili kurumlara bilgi vermesi gerektiği belirtilirken, firmaların da Bankacılık ve Sigortacılık Kurumu’na kayırlı olmaları gerektiği yazıldı.

Adaptasyon 2021 ile birlikte ciddi oranda arttı

2020 yılının sonlarına doğru Bitcoin’de başlayan ve daha sonra 2021’in ilk aylarıyla birlikte altcoin’lerde görülen büyük yükselişler Peru’da da adaptasyonun ciddi şekilde artmasını sağladı. 2021’in ilk yarısındaki adaptasyon oranı, 2020’nin aynı bölümüne göre %610 daha fazlaydı.

Uzmanlar ise güvenlikle ilgili şüpheleri olan ciddi bir yatırımcı kitlesinin de ülkede regülasyonların gelmesinin ardından kripto paralara yatırım yapmayı beklediğini de belirtiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap