Güç telaşları Avrupa’yı Bitcoin kullanımını kısıtlamaya gerçek götürüyor

Güç telaşları Avrupa’yı Bitcoin kullanımını kısıtlamaya gerçek götürüyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Güç telaşları Avrupa’yı Bitcoin kullanımını kısıtlamaya gerçek götürüyor

Investing.com – Avrupa Birliği, kripto paralar için önerilen düzenlemeler hakkında ilgili kurumlarla görüşmelere başlamaya hazırlanıyor. Bu düzenleme girişimlerinin Bitcoin gibi yoğun enerji kullanılarak üretilen kripto varlıkların yasaklanmasına kadar varabileceği düşünülüyor. 

CoinDesk’in haberine göre, kripto varlık piyasalarını düzenleme paketi (MiCA), birliğin 27 üye ülkesinde iş ispatı (Proof of Work- PoW) olarak bilinen fikir birliği mekanizmasının kullanımını sınırlayabilecek bir hüküm içeriyor. AB’deki bazı milletvekilleri ve düzenleyiciler ise geçen yıldan bu yana kripto para madenciliği yasağı çağrısında bulunuyor.

Düzenleyici paket içerisinde bulunan bir madde ise 2025 yılı başından itibaren çevresel olarak sürdürülemez fikir birliği mekanizmalarına dayanan kripto hizmetlerini yasaklamayı içeriyor. Hüküm, özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto para birimlerini üretmek için kullanılan iş ispatı modelini ilgilendiriyor.

Kripto para madenciliğinde yüksek enerji kullanımı gerektiren iş ispatı, birçok ülkenin dikkatle izlediği model. Bu konuda şimdiye kadar en sert tepki, geçen yıl enerji endişelerini öne sürerek kripto madencilik firmalarını ülkenin dışına çıkaran Çin’den geldi.

Avrupa’da kripto madenciliğini yasaklama çağrısı yeniden gündemde

Avrupa bölgesinde ise kripto para madenciliğinin yasaklanması fikri, ilk olarak İsveçli düzenleyicilerden çıktı. Bu çağrıya şimdiye kadar Almanya, İspanya ve Norveç’ten destek geldi.

İlk olarak 2020 yılında gündeme gelen düzenleme çabaları, AB bölgesinde kripto endüstrisinin yakından takip edilmesini amaçlıyor. Kripto para piyasaları düzenleyici paketinde kripto para ihracı gerçekleştiren madencilik şirketlerinin, hizmet sağlayıcılarının belirli yasalara bağlanması yanında sabit kripto varlıklar için de ayrı kurallar getirilmesini içeriyor. Bu bağlamda ilgili düzenleme paketiyle Avrupa Birliği sınırları içerisinde geçerli olacak bir lisans sistemi kurulabilir.

Avrupa Komisyonu, Konsey ve Parlamento arasında MiCA’nın nihai hale getirilmesine ilişkin üç yönlü görüşmelerin Şubat ayının sonunda başlaması planlanıyor. Bazı görüşlere göre ise Avrupa’da Bitcoin’i yasaklamak, teknolojiyi destekleme ve tüketicinin korunmasını teşvik etme hedeflerine aykırı bir davranış olacak.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap