Grin Ekibinden ”Gizlilik İhlal Edildi” İddialarına Yanıt Geldi!

Grin Ekibinden ”Gizlilik İhlal Edildi” İddialarına Yanıt Geldi!

Paylaş
Grin Ekibinden ”Gizlilik İhlal Edildi” İddialarına Yanıt Geldi!

Gizlilik odaklı kripto para birimi Grin, dün ortaya çıkan bir makale ile kripto para sektörünün gündemine oturdu. Ivan Bogatyy isimli bir araştırmacı, Grin’in ve Beam’in kullandığı Mimblewimble protokolünün şifresini çözmenin bir yolunu bulduğunu ve bu şekilde yapılan işlemlerin yüzde 96’sının alıcısını ve gönderenini tespit ettiğini vurguladı.

Grin geliştiricisi Daniel Lehnberg ise 19 Kasım tarihinde yaptığı açıklamada bu ”şifre kırmanın” aslında zaten sunulan bilgilerin dışına çıkamadığını dile getirdi. Bogatyy’nin hiçbir işlemin bakiyesini göremediğini belirten Lehnberg, Mimblewimble protokolünün hiçbir cüzdan adresine veya halka açık anahtara sahip olmadığını, bunun yerine girdiler ve çıktılar üzerinden çalıştığını açıkladı. Bu da yatırımcıların transfer yapmak için özel bir kanal aracılığıyla alıcı ile iletişim kurmasını zorunlu hale getiriyor.

Bogatyy tek bir ağ düğümü ile bütün bağı çözdüğünü ve bütün işlemleri görüntüleyebildiğini iddia etse de, Lehnberg bu iddiayı reddetti ve Grin’in gizlilik modelinin hala aşılamaz durumda olduğunu belirtti. Lehnberg Grin’in hiçbir adrese sahip olmadığını da vurgulayarak aslında kimliğin veya göndericinin açığa çıkmasının imkansız olduğunu belirtti.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap