Grayscale, ETF başvurusu reddedilirse SEC ile yasal sürece girebilir

Grayscale, ETF başvurusu reddedilirse SEC ile yasal sürece girebilir

Paylaş
BTC Piyasası: Grayscale, ETF başvurusu reddedilirse SEC ile yasal sürece girebilir

Investing.com – Kripto varlık yatırımları ve yönetimi konusunda faaliyet gösteren Grayscale, uzun zamandır Bitcoin dayanak varlıklı borsada işlem gören fon (ETF) çıkarmak için mücadele ediyor. Grayscale’den gelen son açıklamalar ise bu konuda oldukça iddialı olduklarını gösteriyor.

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, SEC’in Bitcoin ETF başvurusunu reddetmesi durumunda mücadeleyi bırakmayacaklarını dile getirirken SEC’e karşı idari usul kanunu davası açabilecekleri sinyalini verdi.

Grayscale CEO’su, yatırımcıların farklı varlık ve hizmetler aracılığıyla kripto yatırımları yapma niyetindeyken SEC’in yatırımcıları korumak için yeterli çabayı göstermediğini iddia ediyor. Bunun yanında Sonnenshein, SEC’in yeterli mesai harcaması durumunda Bitcoin spot fiyatına dayalı bir ETF’yi onaylayacağını düşünüyor.

Grayscale’in gündemindeki ETF ürünü, Grayscale Bitcoin Trust adlı yatırım ürününü bir spot ETF’ye dönüştürme çabasıyla ilgili. Bu, Bitcoin’i doğrudan bir dayanak varlık olarak izleyeceği anlamına gelecek. SEC’e karşı olası bir dava açma olasılığı sorulduğunda ise Sonnenshein, “Bence tüm seçenekler masada” yanıtını verdi.

Grayscale ETF başvurusu, şu an SEC tarafından Temmuz ayında karara bağlanmak üzere ertelenmiş durumda. Grayscale, 6 Temmuz’da karara bağlanması beklenen yatırım ürününün onaylanması için yoğun çaba harcadıklarını dile getiriyor. 

Sonnenshein, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 2015’ten beri işlem gören yaklaşık 800.000 hesabı olduğunu dile getirdi. Grayscale yöneticisi, Trust’ın bu haliyle yatırımcıların gereksiz bir riske maruz kalacağını düşünüyor. Buna gerekçe olarak ise GBTC yatırımcılarının, bir varlığın piyasa hareketine dayalı olarak yatırımcılar için bir pozisyon azaltma görevi görerek bir dizi yatırımcı koruması olan “ETF wrapper” aracını kullanamayacaklarını gösteriyor.

Grayscale, küresel olarak kripto endüstrisindeki en önemli oyunculardan biri ve şirket, Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerine doğrudan veya dolaylı yatırım yapmayı amaçlayan çeşitli yatırım ürünlerine sahip. Grayscale ayrıca hem ABD’de hem de küresel olarak kripto yanlısı düzenlemeler için etkin şekilde hareket ediyor.

SEC’in Grayscale Bitcoin ETF ürünü için ne karar vereceği henüz belli değil. Kripto savunucuları ve yatırımcılar, SEC’in bu tür bir yatırım ürünü onaylamasının kripto para piyasaları için son derece olumlu bir gelişme olacağını düşünüyor. Mevcut piyasa koşulları altında, SEC’den gelebilecek bir onayın özellikle kurumsal yatırımcıların kripto paraları benimsemesi yolunda büyük bir hamle olacağı düşünülüyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap