GPU Pazarında Kripto Piyasa Darbesi!

GPU Pazarında Kripto Piyasa Darbesi!

Paylaş
GPU Pazarında Kripto Piyasa Darbesi!

Computerworld, 10 Temmuz tarihli raporunda, uzman grafik işlem birimlerinin (GPU) fiyatının, kripto para piyasalarında düşen fiyatlara paralel olarak düşüşe geçtiği gösteriliyor.

2017’nin sonunda ve 2018’in başında kripto-para madenciliği, üst düzey oyun kartlarının fiyatında keskin bir yükselişe neden olurken, kripto piyasaları aşağı yönlü bir eğimde devam ettikçe donanımlarda da eğilimin tersine döndüğü görülmekte. Eklenti kartı (AIB) fiyatlarının düştüğü ve kripto piyasalarda fiyatlarında ciddi bir düşüşün yaşandığı bildiriliyor.

Jon Peddie Research C.’de dijital medyanın yöneticisi Robert Dow, Computerworld’e düşüşü öngördüklerini belirterek,

“madencilik donanımlarını çalıştırmak için katlanılan maliyet önemsiz değil, bu yüzden para birimleri için fiyat düştüğünde insanlar donanımları çalıştıracak ve bazı maliyetlerini telafi umuduyla ikincil piyasada AIB’leri değerlendirmeyi tercih edecektir.”

Jon Peddie Research tarafından yürütülen bir ankette, kripto madencilerinin 2017 yılında 776 milyon dolarlık değerde 3 milyondan fazla AIB satın aldığı ve bu sayının çoğunun yarı iletken ve bilgisayar mikroişlemcileri üreticisi AMD tarafından üretildiği ortaya çıktı. 2017 yılının sonunda ve 2018 yılının başlarında, birçok yüksek kaliteli ekran kartı satıldı ve bu durum fiyat artışına yol açmıştı.

Computerworld’e göre, Nisan ayında AMD’nin OEM 4GB RX 580 altı paketi 3,600 $ fiyatla satıldı, bugün ise 2,500 dolar. Bir Nvidia GeForce GTX 1080 Kurucu Sürümü, 8GB GDDR5X PCI Express 3.0 Ekran Kartı 1,050 $ ‘lık bir fiyat etiketi ile satıldı, ancak şimdi 709 $ için satın alınabilir. Dow, değişikliklere şöyle yorum yaptı:

“Ayrıca Nvidia ve AMD’nin bir miktar envantere sahip olduğundan şüpheleniyoruz ve bu da ASP’leri de etkileyecek. AIB’lerin kripto-para birimi madenciliği için satın almalarındaki artıştan önce, AIB fiyatları hafifçe düşmeye devam etti, bu da en azından yeni kart aileleri piyasaya sürülene kadar devam edecek bir trend.” 

Son fiyat düşüşü, üreticilerin yeni kripto-para birimi madenciliği donanımı almasını engellemedi. Mayıs ayında ABD’li donanım üreticisi ASUS, 2018’in üçüncü çeyreğinin başında piyasaya sürülecek olan “ikinci nesil” kripto-para birimi madenciliği ana kartının piyasaya sürüleceğini duyurmuştu.

Nisan ayında, Çinli teknoloji devi Bitmain, “dünyanın en güçlü ve verimli EtHash ASIC madencisi” diyerek bir Ethash ASIC madencisinin piyasaya sürüleceğini duyurdu. Bitmain, 2017 yılında genel kârlar açısından ABD GPU üreticisi Nvidia’yı geride bıraktı. 4 milyar ve Bitcoin (BTC) madencileri ve ASIC’ler için pazarın yüzde 70-80’ini aldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap