Google’ın Kuantum Bilgisayarı 2020’de Bitcoin’i Ele Geçirecek mi?

Google’ın Kuantum Bilgisayarı 2020’de Bitcoin’i Ele Geçirecek mi?

Paylaş
Google’ın Kuantum Bilgisayarı 2020’de Bitcoin’i Ele Geçirecek mi?

Kriptokoin – Kuantum hesaplama konusu, özellikle son 12 ay içinde kripto para alanı içinde sürekli olarak ilgi görüyor. Artan merak ve endişe göz önüne alındığında, piyasada dolaşan muazzam miktarda yanlış bilgi olduğu için kripto topluluğunda kuantum üstünlüğü hakkında yer alan bazı soruların cevaplanması gerekiyor.

Bitcoin’imiz Çalınacak mı?

Birçok kişi, Google’ın 54 kubit kuantum işlemcisi olan Sycamore’un sistemi alt edip herkesin Bitcoin’ini çalabileceği korkusunu taşıyor. Bitcoin ağının mevcut uygulamasında herhangi bir değişiklik olmazsa, bu büyük olasılıkla beş ila 10 yıl içinde bir gerçeklik haline gelecek. Bu nedenle, şu anda kullanıcıların endişelenmesine gerek yokken, geliştiricilerin hazırlıklara başlaması tavsiye ediliyor.

Gerçekten endişe verici olan, “kuantum inkârcıların” sorunungerçekliğini çürütmesi ve endişenin giderilmesi gerektiğinde ısrar etmesidir.Ne yazık ki, tam tersi doğrudur. Karmaşık dağıtılmış sistemler yepyeni birkripto yığınına yükseltmek dışında bir şey olduğundan, sorunu çözmeye toplu birşeklinde odaklanmalıyız. On yıl gibi bir zaman geçirdikten sonra, kuantumhesaplama beklenen dereceye yükselirse ekosistem büyük ölçüde zarar görebilir.

Bu konuda kesin olan, mevcut şifreleme şemalarının (Bitcoinve Ethereum tarafından kullanılanlar dahil) kuantum bilgisayarlar tarafındanyürütülebilir imza sahteciliğine karşı zaten savunmasız olduğu gerçeğindenkaynaklanmakta.

Google Kalan Tüm Bitcoin’leri Yok Edecek mi?

Bu sık sorulan bir başka sorudur, ancak gerçekte kuantumbilgisayarlar, simetrik kriptoyla ilgili hesaplamalarda asimetrik kriptoylailgili olanlardan çok daha az verimlidir. Sayılara gelince, belirli bir BTCgenel anahtarının bir BTC özel anahtarını bulmak için genel bir bilgisayarda 2^ 128 işlem gerekir, oysa aynı başarıyı elde etmek için bir kuantumbilgisayarda yalnızca 128 ^ 3 işlem gerekir.

Hash için, fark – hala çok büyük olsa da çıkan sonuç çokdaha az. Aslında kalan Bitcoin’leri çıkarma konusunda endişelenmek yerine varolan Bitcoin’lerimizi kuantum bilgisayarlarıyla çalacak olan insanlar konusundadaha fazla endişelenmemiz gerekiyor.

Buradaki zor soru, madencilerin verilen blokların zamandamgası alanını yeniden ayarlamak için beklemek zorunda oldukları zorluğunzaten bu seviyelere çarpmasıdır çünkü belirli bir blok için zorluk hedefininaltında bir sonuç bulmadan zaten tüm olası sözcüklerden geçtiler. Bununışığında, madencilikle ilgili bu sorunun pratik olmaktan ziyade teorik olduğunusöylemek isterim. Kuantum hesaplama tabanlı madencilik olmasa bile performansiçin değil, bir blok için doğru bir çözüm bulmada zamanın sınırlayıcı faktörolabileceğini zaten belirtmiştik.

Herkesin Odaklanması Gereken Tek Şey

Bitcoin sahipleri 2020’deki kuantum probleminden endişeetmeli mi? Hayır, ancak bir uyarı var: Kripto para birimleri (geliştiricitoplulukları anlamına gelir) ve işletmeler bu konuya odaklanmalıdır.

Halihazırda Google’ın Sycamore’undan çok daha yetenekli olankuantum bilgisayarlar varsa ve bunları bilmemize izin verilmezse ne olur?

Blockchain uygulamalarında ve asimetrik kriptoya (ör. Bankalar, hükümetler vb.) bağlı olan diğer tüm sistemlerde kuantum dayanıklı bir kripto durumunu en kısa zamanda aramalı ve yükseltmeliyiz. Kuantum üstünlüğü kaçınılmaz ve sadece zamanla ilgili bir meseledir.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap