Google, Bu Kripto Para Projesiyle Ortak Oldu!

Google, Bu Kripto Para Projesiyle Ortak Oldu!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Google, Bu Kripto Para Projesiyle Ortak Oldu!

Google Cloud, Bitcoin Lightning’e ilgi gösteren en son şirket oldu. 225 milyar dolarlık bulut ve data hizmeti kısa bir mühlet evvel Bitcoin Lightning Network konusunda uzmanlaşmış bir altyapı sağlayıcısı olan kripto para şirketi Voltage ile iştirak kurdu.

Google Cloud, kripto para şirketi Voltage paydaşlık kurdu

Ortaklık, dünyanın en büyük bulut bilişim sağlayıcılarından birinin dünya çapında Bitcoin tabanlı hizmetler sunmasına imkan tanıyacak. Ayrıyeten, Voltage’ın operasyonlarının genişlemesine de yardımcı olacak. Voltage CEO’su Graham Krizek, bahse ait olarak şunları söyledi:

Voltage, müşterilerimize global olarak daha fazla hizmet vermek için Google Cloud’dan yararlanıyor. Hasebiyle, İngiltere ya da Asya üzere belli coğrafik bölgelerde konuşlandırılmış node’lara muhtaçlık duyan daha büyük müşterilerimiz var. Buna karşılık Google, Voltage’ı bir nevi dış kaynaklı Bitcoin ve lightning takımı olarak kullanabilir. Bu işi onlar için yapıyoruz. Bilirsiniz, Bitcoin yahut Lightning’i hizmetlerine eklemek isteyen şirketlere yardımcı oluyoruz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Google, Bu Kripto Para Projesiyle Ortak Oldu! 1

Apple, uzaklaşırken Google yaklaşıyor!

Bu ortada, duyuru toplumsal medyada büyük ilgi gördü. Bu da Google’ın Bitcoin ve Lightning’e yönelik artan anlayış ve kabulünü yansıtıyor. Fakat kıymetli olan, iştirakin tesirlerinin daha derinlere uzanması. Risk sermayesi şirketi Tramwell Partners’ın genel müdürü Christopher Calicott, bu gelişme hakkında şu açıklamayı yaptı:

Arka kanallarda eski Google çalışanları olan birtakım şahıslar vardı […] bunun Google’da insanların dikkatini mutlaka çeken beklenmedik etkileşim çeşidi olduğunu söylüyorlardı.

Dahası, Google’ın Lightning’e yönelik açık fikirli yaklaşımı rakibi Apple’ınkiyle taban tabana zıt. Apple, Lightning dostu merkezi olmayan toplumsal medya protokolü Damus’u kısa mühlet evvel App Store’dan kaldırdı. Böylelikle Lightning’e karşı isteksiz olduğunu gösterdi. Calicott, teknoloji dünyasının Lightning’e ısındığını tabir etti. Bu bağlamda, “Şu anda bilhassa Lightning ile ilgilenen büyüyen ve geniş tabanlı bir şirket var. Şayet ödemelere yakınlarsa, Lightning’i görmezden gelme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaları muhtemel,” dedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Google, Bu Kripto Para Projesiyle Ortak Oldu! 2

Büyük şirketler, Bitcoin Lightning’e ilgi gösteriyor

Google Cloud, ana şirketi Alphabet’in çatısı altında faaliyet gösteriyor. Ödeme platformu Google Hisse, 15’ten fazla ülkede yüz milyonlarca kullanıcıya sahip. Google’ın yatırım kolu Google Ventures (GV) 2020’den bu yana Blockchain ve Web3 şirketlerinin yanı sıra Bitcoin’e de ağır ilgi gösteriyor. GV, 2021’de Voltage için 6 milyon dolarlık bir tohum tipine katıldı. Calicott’a nazaran, böylesine büyük bir oyuncunun kripto alanına gösterdiği ilgi, artan ivmenin bir işareti. Buradan hareketle Calicott, şunları söyledi:

Burada rastgele bir şirkete çok endekslenmekten nefret ediyorum. Lakin bana nazaran, hayattaki her şey üzere, beşerler paralarını ağızlarının olduğu yere koyduklarında, bu nereye odaklandıklarına dair çok güçlü bir sinyal gönderir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Google, Bu Kripto Para Projesiyle Ortak Oldu! 3

Krizek de tıpkı fikirde. Bunun için, “Bence bu, bilhassa Google’ın ancak tıpkı vakitte daha büyük kuruluşların Bitcoin odaklı stratejiler geliştirmesi için büyük bir sinyal.” dedi. Apple’ın Lightning dostu Damus uygulamasını kaldırmasına karşın, Lightning dünya çapında milyar dolarlık işletmeler ortasında ilgi görmeye devam ediyor. Örneğin, Meksika’nın en büyük şirketlerinden biri Lightning’i denemeye başladı. İki büyük kripto borsası, Binance ve Coinbase, kısa müddet evvel Lightning entegrasyonları kelamı verdi.

Calicott, tekrar de şimdi erken olduğunu ve “bunu büyüdükçe gözlemlememiz gerektiğini” belirtti. 2012’den bu yana Bitcoin dünyasında yer alan ve Bitcoin iniş çıkışlarından hissesine düşeni alan Krizek, iştirakin neden kıymetli olduğunun altını çizdi. Bu bağlamda, “Bu kuruluşları Bitcoin’e ve Lightning aracılığıyla Bitcoin’le neler yapılabileceğine daha fazla maruz bırakmaya başladığımızda, bundan elde ettiğimiz ilgi ve talep ölçüsüyle şimdiden dikkatlerini çektiğimizi düşünüyorum,” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap