Goldman Uyardı: Altın ve Bitcoin Yatırımcıları Mayıs’a Hazırlanmalı!

Goldman Uyardı: Altın ve Bitcoin Yatırımcıları Mayıs’a Hazırlanmalı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Goldman Uyardı: Altın ve Bitcoin Yatırımcıları Mayıs’a Hazırlanmalı!

Goldman Sachs, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Mayıs ve Haziran toplantılarında 50 baz puanlık iki artış ve ardından yılın geri kalan dört toplantısında 25 puanlık artış yaşanabilme olasılığının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Peki, bu durumda Bitcoin ve altın nasıl hareket edebilir? İşte detaylar…

Goldman’dan faiz artırımına yönelik yorum

Goldman ekonomistleri Jan Hatzius ve David Mericle bir notta, “Artık hem Mayıs hem de Haziran toplantılarında 50 baz puanlık artışlar, ardından 2022’nin ikinci yarısında kalan dört toplantıda 25 baz puanlık artışlar ve 2023’ün birinci-üçüncü çeyreği arasında üçer aylık artışlar öngörüyoruz. En iyi tahminimiz, Ocak ayındaki ‘sürekli’ ifadenin bugün ‘hızlı’ olarak değişmesinin, 50 baz puanlık bir faiz artırımının geldiğinin bir işareti olduğudur,” ifadelerini kullandı.  

Ulaş Utku Bozdoğan: Goldman Uyardı: Altın ve Bitcoin Yatırımcıları Mayıs’a Hazırlanmalı! 1

Goldman’ın tahmini nihai getiri oranı yüzde 3-3,25 arasında kaldı. Güncellenen tahminler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Pazartesi günü enflasyon konusunda “çok yüksek” olduğunu ve harekete geçme zamanının geldiğini söyleyerek net bir duruş sergilemesinin ardından geldi.

Altın ve Bitcoin nasıl etkileniyor?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği konferansında Powell, “Bir toplantı veya toplantılarda federal fon oranını 25 baz puanın üzerine çıkararak daha agresif hareket etmenin uygun olduğuna karar verirsek, bunu yapacağız. Uzun süreli yüksek enflasyon döneminin uzun vadeli beklentileri rahatsız edici bir şekilde yükseltebileceği riski artıyor, bu da Komite’nin hızlı hareket etmesi gerektiğinin altını çiziyor,” ifadelerini kullandı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Goldman Uyardı: Altın ve Bitcoin Yatırımcıları Mayıs’a Hazırlanmalı! 2

Faiz kararının ardından gazetecilere verdiği demeçte Powell, ABD merkez bankasının 2022’de altı faiz artırımı daha öngördüğünü ve ekonominin daha sıkı para politikasını “başa çıkabileceğini” kaydetti. Powell, “FOMC, fiyat istikrarını yeniden sağlama ihtiyacını şiddetle hissediyor ve tüm araçlarını kullanmaya hazır,” dedi. Bir sonraki Fed toplantısının Mayıs, ardından Haziran, Temmuz, Eylül, Kasım ve Aralık aylarında yapılması planlanıyor. Uzmanlara göre Fed’in faizi artırması kripto paralar için karşı rüzgarlar sunabilirken altın gibi emtialar yükseliş yaşama eğiliminde.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap