Goldman Sachs: Ekonomik Durgunluk Görme İhtimalimiz Artıyor

Goldman Sachs: Ekonomik Durgunluk Görme İhtimalimiz Artıyor

Paylaş
Goldman Sachs: Ekonomik Durgunluk Görme İhtimalimiz Artıyor

Dünyanın en büyük bankalarından Goldman Sachs, ekonomik durgunluğun gitgide yaklaştığını açıkladı. Goldman Sachs henüz ekonomik durgunluğun kesinlikle yaşanacağı yönünde bir açıklama yapmasa da insanları şimdiden uyarıyor.

Durum Değişti

Goldman Sachs bu yılın başında ABD ekonomisiyle ilgili bazı öngörülerde bulundu. Goldman Sachs analistleri ABD ekonomisinin yıl genelinde kısmen stabil bir şekilde ilerlemesini, ekonomide büyük çaplı bir sorun yaşanmamasını öngörüyorlardı.

Buna benzer bir yorum ünlü ekonomist Burton Malkiel tarafından da dile getirilmişti. Yıl başında yaptığı açıklamalarda 2020’de herhangi bir kriz yaşanmayacağını söyleyen Malkiel, bu durumu ancak ‘öngörülemeyen, büyük çaplı bir olay’ anlamında kullanılan Siyah Kuğu’nun değiştirebileceğini söylemişti:

”Benim tahminim şu; eğer bir ekonomik durgunluk süreci yaşayacaksak bu büyük ihtimalle şu anda tahmin edemediğimiz bir şey yüzünden kaynaklanmış olacak. Uluslararası bir panik hali. Muhtemelen bu tarz bir şey.”

Malkiel gibi ekonomistlerin bu açıklamaları yapmalarının ardından birkaç hafta geçti. Ve bu birkaç hafta içerisinde neler, neler yaşandı…

2020’nin Sürprizleri

Koronavirüs, Rusya-Suudi Arabistan gerginliği, ABD’deki başkanlık seçimleri vs. derken küresel piyasalarda adeta bir çöküş yaşandı. Dünyaca tanınan ekonomistler tüm bu gelişmelerin ardından daha karamsar tahminler yürütmeye başladılar.

CNBC’nin haberine göre yıl başında 2020’de bir kriz öngörmediğini söyleyen Goldman Sachs artık daha farklı bir tahminde bulunuyor. Goldman Sachs analistlerine göre ABD ekonomisinin durgunluğa girme ihtimali, bu yılın başına kıyasla artmış durumda.

Goldman Sachs şu an için ekonomik durgunluğun kesinlikle yaşanacağını söylemiyor. Şirket yetkilileri ABD piyasalarının son 11 yıl içerisindeki performansından gayet memnunlar ve şu an yaşanan sorunların da çok uzun vadeli olmayacağını düşünüyorlar.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap