Globix Yetkilileri, Kripto Varlıklarını Dondurdu

Globix Yetkilileri, Kripto Varlıklarını Dondurdu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Globix Yetkilileri, Kripto Varlıklarını Dondurdu

Cebelitarık mahkemesi, 43 milyon dolarlık kayıp fonlarını arayan Globix’in tasfiye memurlarıyla iş birliği yapmalarını emretti.  

Cryptocom, Bitstamp ve Kraken’e kuşkulu cüzdanların sahiplerini tespit etmeleri, Binance’e ise transferleri dondurması talimatı verildiği belirtilen raporda, 13 Nisan tarihli mahkeme kararına ve araştırmaya aşina bir bireyle yapılan görüşmelere de yer verildi.

Mahkeme, Kimliklerin Açıklanmasını Talep Etti

Financial Times tarafından elde edilen bilgilere nazaran mahkeme Cryptocom, Bitstamp ve Kraken üzere rakip borsalardan Globix platformuna bağlı muhakkak kripto cüzdanlarının ardındaki kimlikleri açıklamalarını talep etti. 

Cebelitarık, 2018’in başlarında kripto için düzenlemeleri kabul ederek, onu yeni gelişen pazar için kurallar yazan dünyadaki birinci yargı bölgelerinden biri haline getirdi. 

Konuya aşina olan bireylere nazaran, şirketin tek hissedarı ve yöneticisi Damian Carreras bir Cebelitarık vatandaşı ve Globix’in yatırımcılarının çoğunluğu Cebelitarık’ta bulunuyor. Bu şahıslardan biri, yatırımcıların kimilerinin tüzel ve siyasi etraflarda tesirli konumlarda bulunduğunu ve en az bir yatırımcının Cebelitarık Parlamentosu’nun misyondaki bir üyesi olduğunu söyledi. 

13 Nisan’da verilen ihtiyati önlem kararında, davalıların koşulları ihlal etmesine yardımcı olan ya da müsaade veren, karardan haberdar olan rastgele bir kişinin mahkemeye itaatsizlikle suçlanabileceği de belirtildi. 

Globix geçen yıl Haziran ayında, kripto piyasasını tesiri altına alan itimat krizi nedeniyle yatırımcılara kapılarını kapatmıştı. Şirket bununla birlikte, Bitcoin de dahil olmak üzere birkaç büyük kripto varlığın kıymetinin yarısından fazlasını kaybetmesine ve bir vakitler önde gelen birkaç firmanın iflas etmesine neden olmuştu. Şirketin yöneticisi Carreras, yatırımcılara ödeme yapmak için uzun müddet gayret ettikten sonra geçen ay Globix’i istekli olarak tasfiye etti. 

Cebelitarık geçtiğimiz haziran ayında, Mali Hareket Vazife Gücü tarafından gri listeye alındı. Bu listeye alınan ülkelerin kara para aklama ve terörün finansmanıyla uğraş rejimlerinde stratejik eksiklikler olduğu tespit edildi. 

Cebelitarık Hükümeti, davanın kâfi tüketici muhafaza standartlarını sağlamak için firmaların lisanslanması ve denetlenmesi muhtaçlığını gösterdiğini belirtti ve Cebelitarık’ın kripto düzenlemelerinde öncelikli amaç olduğunu ekledi. 

Carreras, Financial Times’a verdiği demeçte Globix’in siber hatanın kurbanı olduğunu söyledi.

Cebelitarık mahkemelerine yapılan müracaatlar, bir Globix fon cüzdanının, yatırımcıların hesaplarının kilitlenmesinden çok sonra, Eylül 2022’nin sonlarına kadar etkin olduğunu tez ediyor. Bunun yanı sıra Mayıs 2021 ve Eylül 2022 ortasında Binance’e yaklaşık 18 milyon dolar aktarıldı. Fakat Binance bahis ile ilgili yorum talebine karşılık vermedi. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap