Glassnode’dan yeni Bitcoin raporu: Sadece hodler’lar kaldı

Glassnode’dan yeni Bitcoin raporu: Sadece hodler’lar kaldı

Paylaş
BTC Piyasası: Glassnode’dan yeni Bitcoin raporu: Sadece hodler’lar kaldı

İçerik

Düzenli olarak paylaştığı zincir üstü verilerle başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasasındaki gidişatı değerlendiren Glassnode, geçen haftaki gelişmelerin rakamlara yansımasını aktardı.

Bitcoin’de Mayıs ayından bu yana yaşanan %50’den fazla olan düzeltme hareketinin, küçük yatırımcıların piyasadan çekilmesine sebep olduğu belirtilen raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Sadece Hodler’lar kaldı”

Bitcoin blok alanının göreceli olarak az kullanımı son dönemin en çok tartışılan konularından ve bu durum, gidişatın yükseliş mi yoksa düşüş mü getireceğinin konuşulmasına sebep oluyor:

Bize “Boğa” sinyali veren göstergeler SegWit gibi etkin işlem tekniklerinin büyüyen benimsenmesi ve Lightning Network’ün artan kullanımı…

“Ayı” senaryosunu gösteren bulgular ise, Mayıs ayında başlayan ve %50’den fazla düzeltmeyle sonuçlanan düşüş gidişatında kalabalık bir küçük yatırımcı grubunun piyasadan çekilmiş olması ve 2021’in ilk dönemlerinden itibaren de Bitcoin’e olan ilginin azalmasıdır.

“Daha az piyasa katılımcısı aktif durumda”

Şu anda bu iki senaryo da geçerlidir. Aşağıdaki grafik ise Mayıs ayından bu yana işlem rakamlarının ciddi şekilde azaldığını ve bir “ayı sezonu zincir üstü aktivite kanalı” olarak kabul edilen bölgeye girdiğimizi gösteriyor. Çünkü yüksek işlem rakamları boğa sezonu şartlarının bir parçasıdır ve yeni yatırımcılar ağa geldikçe, blok alanları da bu duruma paralel olarak artar. Bunun tam tersine de, daha düşük işlem talebi, daha az piyasa katılımcısının aktif olduğunu ve varlığa daha az ilgi duyulduğunu göstermektedir. Şu andaki günlük işlem rakamları 2018 ayı sezonundaki, 175 bin ve 200 bin arasındaki rakam bölgesindedir.

“İşlem rakamları yanıltabilir”

Ancak şu da unutulmamalıdır ki, borsalar her geçen gün işlem gruplandırma tekniklerini (birçok müşterinin çekim işlemlerini tek bir işlemde halledebilme durumu) artan şekilde kullanmaktadır. Bu yüzden işlem rakamları yanıltıcı olabilir. Dolayısıyla, aynı zamanda aktif olan zincir üstü kullanıcı sayısına da bakmamız gerekir.

Ancak burada da, benzer bir modelin oluştuğunu görüyoruz. Gittikçe azalan bir kullanıcı kitlesi kalmış durumda ve bu da ayı sezonu göstergesi olarak sayılabilir. Sonuç olarak bu veriler, piyasanın şu anda Hodler’lar ve tarder’lar tarafından domine edildiği tezini doğruluyor. Çünkü yeni katılımcılar ve küçük spekülatörlerin katılım oranı çok daha az görülüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap