Getiri Eğrisi Bilakis Dönüyor! Altın ve Bitcoin’i Nasıl Tesirler?

Getiri Eğrisi Bilakis Dönüyor! Altın ve Bitcoin’i Nasıl Tesirler?

Paylaş
BTC Piyasası: Getiri Eğrisi Bilakis Dönüyor! Altın ve Bitcoin’i Nasıl Tesirler?

Federal Rezerv, enflasyonu kontrol altına almak için agresif sıkılaştırma döngüsünü başlatırken, yatırımcılar ABD ekonomisinin durumu ve tahvil piyasasının ne söylediği konusunda endişeleniyor. Bu durumda altın ve dijital altın oarak görülen Bitcoin fiyatı, bu gelişmelere tepki veriyor.

Getirisi eğrisi, durgunluğun habercisi mi?

ABD ekonomisinin durumuna ilişkin en popüler göstergelerden biri getiri eğrisi. Tahvil piyasasında Mayıs’ta 50 baz puanlık bir artış da dahil olmak üzere, Fed beklentilerini yeniden fiyatlayan tahvil piyasasındaki oynak bir haftanın ardından getiri eğrisi tersine dönmeye yaklaşıyor. Bu nedenle analistler, 2 yıllık ve 10 yıllık Hazine getirilerine çok dikkat ediyor. Exinity Group baş piyasa analisti Han Tan Çarşamba, şunları söylüyor:

Daha kısa vadeli borç, özellikle 2 yıllık Hazine faizlerinde yıl başından bugüne 145 baz puana varan artışla birlikte, Fed’in daha şahin duruşunun yükünü taşıyor. Bu, 1984’ten bu yana en kötü çeyreği oluşturacak. 10 yıllık Hazine faizleri de 2019’dan bu yana ilk kez psikolojik açıdan önemli olan %2,40 seviyesine ulaştı. Bu nedenle 2 yıl ile 10 yıl arasındaki fark çok yaklaştı. Yaklaşık 20 baz puan, 2020’de pandeminin başlamasından bu yana en düz oran.

Getiri eğrisi tersine dönerse (uzun vadeli borçlanma araçları kısa vadeli borçlanma araçlarından daha düşük getiriye sahip olduğunda) bu bir durgunluğun habercisi olabilir. Ve tüm bunlar, Fed tarafından yaklaşan agresif para politikası sıkılaştırması nedeniyle daha yavaş büyümenin kaçınılmaz göründüğü bir zamanda geliyor.

BTC Piyasası: Getiri Eğrisi Bilakis Dönüyor! Altın ve Bitcoin’i Nasıl Tesirler? 1

Fed gittikçe şahinleşirken, getiriler yükseliyor

“ABD 2 yıllık Hazine faizi, haftaya %2’nin üzerinde başladı ve resesyon riskini ölçmek için kullanılan 2-10 farkını bozuyor” diyen DailyFX stratejistleri, ABD ekonomisinin, 1. Çeyrek sona ererken tedarik zinciri kesintileri ve giderek artan fiyat baskılarıyla mücadele eden zorlu bir savaşla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Ayrıca ekonomik momentum göstergeleri, 1. Çeyreğin yıllık bazda +%1,3 gibi yetersiz bir büyüme oranıyla düşmeye başlıyor.

Getirilerdeki son artış, Fed’in şahin para politikası sıkılaştırma duruşuna ilişkin piyasa endişelerine bağlanıyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Pazartesi günü, Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonun ‘çok yüksek’ olduğunu ve artık 50 baz puanlık zamların mümkün olduğunu belirtti. Geçen hafta Mart ayındaki toplantısında Fed, 2018’den bu yana ilk kez faiz oranını çeyrek puan artırdı. Han Tan, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Küresel tahviller, merkez bankalarının hararetli enflasyonu bastırmak için daha agresif davranmak zorunda olduklarına dair korkular nedeniyle çöküşlerini uzatıyor. Fed Fon vadeli işlemleri şimdi FOMC’nin 2022’nin geri kalanı için kalan altı toplantısında yedi faiz artışı fiyatlıyor. Bu da yakında 50 baz puanlık daha büyük bir artışın gerçekleşebileceğini gösteriyor.

BTC Piyasası: Getiri Eğrisi Bilakis Dönüyor! Altın ve Bitcoin’i Nasıl Tesirler? 2

“Altın piyasası, Fed’in enflasyon eğrisinin gerisinde kaldığını düşünüyor”

Powell’ın konuşmasının ardından görünümünü de revize eden Goldman Sachs, Mayıs ve Haziran toplantılarında 50 baz puanlık iki, yılın geri kalan dört toplantısında ise 25 puanlık artış öngörüyor. Altın için, daha yüksek faiz, aşağı yönlü baskı ve yukarı yönün sınırlanması anlamına geliyor. Ancak durgunluk korkuları nedeniyle, özellikle Ukrayna’daki savaşın etkisiyle altının güvenli liman cazibesi güç kazanıyor.

Dijital altın olarak görülen lider kripto Bitcoin ise korkulanın aksine şahin Fed konuşmalarına sağlam bir duruşla yanıt verdi. İlk başlarda 35 bin dolara kadar çekilse de sonrasında psikolojik seviye olan 40 bin doları aşmayı başardı ve bir süredir bu seviyelerde dolaşıyor. BTC, son bir haftada yaklaşık %4,5 kazançla 43 bin dolar sınırında işlem görüyor ve bazı analistlere göre yeni bir ralli için hazırlanıyor.

BTC Piyasası: Getiri Eğrisi Bilakis Dönüyor! Altın ve Bitcoin’i Nasıl Tesirler? 3

“Piyasa katılımcıları, onlarca yıllık direnişe hizmet eden bir trend kanalına yaklaşırken ABD 10 yıllık faizlerini hevesle izliyorlar” diyen TD Securities stratejistleri, bu bağlamda, Başkan Powell’ın açıklamalarının ardından faiz piyasalarında patlayan fiyat hareketine rağmen altın fiyatlarının inanılmaz derecede dirençli kaldığına vurgu yapıyor. Stratejistler, konuyu şu şekilde açıklıyor:

Faiz piyasaları şu anda Mayıs ayında 50 baz puanlık bir artış için daha yüksek oranlara işaret ederken, altın piyasaları, Fed’in yürüyüş yolunu enflasyon eğrisinin gerisinde olarak yorumlayan artan bir katılımcı grubunu yansıtıyor olabilir. Çünkü Fed enflasyonu dizginlemek için çok yavaş ve temkinli hareket ediyor.

BTC Piyasası: Getiri Eğrisi Bilakis Dönüyor! Altın ve Bitcoin’i Nasıl Tesirler? 4

Edward Moya: Altın, ipin üzerinde görünüyor

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya ise, altının başka bir kırılma rallisi görmesi için borsanın getiri artışını daha ciddiye alması gerektiğini belirtiyor. Analiste göre, altın, küresel tahvil piyasası satışları göz önüne alındığında dağılmamak konusunda iyi bir iş çıkardı, ancak yükselen hisse senetleri güvenli limanlara olan talebi tamamen azalttı. Analist, şu hususların altını çiziyor:

Artan getiriler, artan stagflasyon riskleri ve Batı’nın Ukrayna savaşına verdiği yanıtta potansiyel bir dönüm noktasına yaklaşıyor gibi altın, ipin üzerinde görünüyor. Altın 1.900 dolar seviyesinin önünde iyi bir desteğe sahip olabilir, ancak bu kırılırsa düşüş momentumu çirkin bir şekilde hızlanabilir. Altın, bu borsa rallisinin hızı biter bitmez dengelenmeli.

BTC Piyasası: Getiri Eğrisi Bilakis Dönüyor! Altın ve Bitcoin’i Nasıl Tesirler? 5

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap