Geleceğin Uçuşu: Boeing, İnsansız Hava Araçlarını Takip Etmek İçin Blockchain Teknolojisi Kullanacak

Geleceğin Uçuşu: Boeing, İnsansız Hava Araçlarını Takip Etmek İçin Blockchain Teknolojisi Kullanacak

Paylaş
Geleceğin Uçuşu: Boeing, İnsansız Hava Araçlarını Takip Etmek İçin Blockchain Teknolojisi Kullanacak

Havacılık devi Boeing, gelecekte kargo taşımacılığı ve şehir içi hava yolculuğu için kullanılan insansız hava araçlarına göz atmak için blockchain teknolojisi kullanacağını duyurdu.

Şirket, Salı günü yapılan bir duyuruda, uçuşta insansız hava araçlarını takip edebilecek ve güvenli ulaşım sağlamak için trafik koridorlarını ve güzergâhları tahsis edebilecek merkezi olmayan bir platform geliştirmek için yapay zeka (AI) firması SparkCognition ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

İşbirliği, Boeing’in planlanan yeni nesil hava araçlarını izlemek için blok zincirleme teknolojisinden faydalanacak. Program, paket teslimatı ve şehirlerarası hava yolculuğu da dahil olmak üzere bir dizi ticari uygulamada kullanılmadı planlanıyor. Uygulama Uber’in “hava taksisi”yle benzerlikler gösteriyor.

Boeing, “paket teslimatı, endüstriyel denetim ve diğer ticari uygulamaları desteklemek için standart bir programlama arayüzü” kullanmayı planlıyor. Şirket, üzerinde çalışılan blok zincir platformunun türü hakkında herhangi bir ayrıntıya değinmedi fakat Boeing teknoloji şefi Greg Hyslop konuyla ilgili şunları söyledi:

“Teknolojik ilerlemelerin ve toplumsal trendlerin cesur çözümler ve seyahat etmenin farklı bir yolunu talep etmeye yaklaştığı bir noktadayız.”

Bu geleceğe hazırlanmak için dünyanın en büyük havacılık şirketi, şirketin Ar-Ge’sini özerk uçuşu ve yeni nesil seyahati ilerletmek için kullanacak olan yeni bir yan kuruluş olan Boeing NeXt’i kuruyor. Boeing NeXt, aynı zamanda, şirketin talep üzerine kargo taşımacılığı ve gelecekte şehir içi hava yolculuğu için elektrikli kalkış ve iniş (eVTOL) araçlarının yanı sıra, portföyünde şirketin hipersonik yolcu uçuş konseptini de içeriyor.

Blockchain geliştirme çalışması, şirketin SparkCognition’ın geçen ayki 32 milyon dolarlık finansmanına katılan girişim kolunu takip ediyor.

SparkCognition’un kurucusu ve şefi Amir Husain, “Bazı analistler 3 trilyon dolarlık bir tahminde bulundu, kentsel hava hareketliliği fırsatı, yaşamlarımızdaki en büyük yeni pazarın yaratılmasına yol açacak” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap