Gana Merkez Bankası “Yakın Gelecekte” Dijital Para Çıkartabilir

Gana Merkez Bankası “Yakın Gelecekte” Dijital Para Çıkartabilir

Paylaş
Gana Merkez Bankası “Yakın Gelecekte” Dijital Para Çıkartabilir

Gana da dijital para birimi çıkartan ülkeler arasına katılıyor.

Batı Afrika ülkesinin merkez bankası yöneticisi Ernest Addison, Gana’nın “yakın gelecekte” ulusal para birimleri olan cedi’nin dijital versiyonunun piyasaya sürülebileceğini söyledi. “Sanal alanda” yapılması planlanan deneme projesi için görüşme halinde olduklarını belirtti.

Addison’ın Bankacılık Konferansı’nda yaptığı açıklamaları, halka açık bir metin olarak yayınlandı.

Gana Bankası yöneticisi, Gana’nın hızlı bir dijitalleşme sürecinden geçtiğini ve gelişen bir mobil bankacılık sektörüne sahip olduğunu söyledi. “Mobil para” transferlerinin 2017’den 2018’e %70 oranında arttığını belirtti.

Sektörden faydalanmak amacıyla Addison, dijital para açıklamasından bir gün önce, merkez bankasına Gana cedi’si tarafından desteklenen ve elektronik cüzdanlarda tutulabilecek mobil para yatırma yetkisi verdiğini söyledi. Fakat Addison, Gana haber sitesi MyJoyOnline’a göre, mobil paranın kripto para biriminden farklı olacağını belirtti.

Bankacılık Konferansı’nda mobil para hakkında: “Para birimi ile desteklenen elektronik bir para sadece. Yani merkez bankası para yaratamaz; bu mobil para sadece Gana Bankası’nın dolaşıma soktuğu cedi’nin elektronik temsili. Bu nedenle kripto değil.” dedi.

Addison’ın önerdiği “e-cedi”nin arkasındaki teknoloji henüz belirsiz.

Bilindiği üzere Çin Merkez Bankası, ilk başta perakende ödemelerini kolaylaştırmak için kullanılacak olan dijital yuan’ını piyasaya sürme yolunda ilerliyor.

Amerika ve Avrupa da dahil diğer ülkeler ve bölgeler, Çin’in ulusal dijital parası gibi hükümet girişimlerinin ve Facebook’un Libra’sı gibi özel girişimlerin gerisinde kalmamak amacıyla kendi kripto paralarını oluşturmak için araştırma yapıyorlar.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap