Gana Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Geliştirebilir

Gana Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Geliştirebilir

Paylaş
Gana Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Geliştirebilir

BNN Bloomberg tarafından paylaşılan bilgilere göre Gana Merkez Bankası yakın gelecekte kendi dijital parasını geliştirebilir.

Gana Merkez Bankası Başkanı Ernest Addison tarafından yapılan açıklamalara göre Gana, ülkedeki dijital teknolojileri daha verimli bir şekilde geliştirebilmek ve Gana’yı kalkındırabilmek için kendi dijital parasını geliştirebilir.

Yeni Dijital Para

Dünya genelinde Çin gibi dev ülkeler kendi dijital paralarını çıkarmayı, böylece ödeme sistemlerini geliştirmeyi planlıyorlar. Görünüşe göre bu ülkelerin arasına Gana da katılıyor.

Gana Merkez Bankası Başkanı Ernest Addison tarafından yapılan açıklamalara göre Gana’daki vatandaşlar geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde mobil ödeme sistemlerine yönelmeye başladılar. Kendisinin açıklamalarına göre ülkedeki mobil ödeme işlemlerinin hacmi 2017’de 982 milyonken bu sayı 2018’de 1.4 milyara kadar çıktı. Bu hacim artışı aslında Gana’daki dijital dönüşüm sürecinin hızını gösteriyor.

Gana Merkez Bankası bu sürece ayak uydurabilmek için kendi dijital parasını geliştirmeyi planlıyor. BNN Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre Gana Merkez Bankası kısa süre içerisinde bu konuyla ilgili bir pilot proje hazırlayacak ve yakın gelecekte kendi dijital parasını geliştirip geliştirmeyeceğine karar verecek.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap