Futbol ve NFT platformu Sorare’ye tam 680 milyon dolar yatırım

Futbol ve NFT platformu Sorare’ye tam 680 milyon dolar yatırım

Paylaş
BTC Piyasası: Futbol ve NFT platformu Sorare’ye tam 680 milyon dolar yatırım

Futbol, NFT ve kripto para dünyasını biraraya getiren Sorare tam 680 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı. B Serisi fonlama turuna liderlik eden şirket ise özellikle Latin Amerika’da çok ciddi kripto para ve futbol yatırımları olduğu bilinen SoftBank oldu. Japonya merkezli şirketin yanında; Atomico, Bessemer Ventures, D1 Capital, Eurazeo, IVP ve Liontree gibi firmalar da bulundu.

Futbolculara Azpilicueta da eklendi

Bu şirketlere ek olarak platformun zaten yatırımcıları olan Gerard Piqué, Rio Ferdinand ve Antoine Griezmann da fonlama turuna katılan isimlerdi. Bu futbolculara şu anda Chelsea forması giyen İspanyol futbolcu Cesar Azpilicueta da eklendi. Reddit kurucu ortağı Alex Ohanian da yatırım yapan isimler arasındaydı. Ohanian ayrıca, Şubbat ayındaki 50 milyon dolarlık A Serisi yatırım fonlama turunda da yer almıştı. Eski Alman futbolcu Oliver Bierhoff da Sorare yatırımcıları arasında bulunuyor.

Değeri 4.3 milyar dolara çıktı

Özellikle kripto paraların son 1 senede değer kazanması ve pandemi sürecinin stadyumları boşaltması, Sorare gibi hem futbol hem de NFT dünyalarını biraraya getiren platformun daha bilinir hale gelmesini sağladı. 2018’de kurulan Paris merkezli Fransız şirket, her yıl daha da büyüdü ve futbolcuların NFT’leri yüzbinlerce dolara satılmaya başlandı. Yaz aylarında da Sorare’nin yaklaşık 530 milyon dolarlık bir yatırım aldığı ve bunu açıklayacağı yönünde haberler çıkmıştı ancak şirket bu haberleri yalanlamıştı. Şimdiki 680 milyon dolarlık yatırım ise bu durumu, aylar sonra olsa bile doğrular nitelikte. Yeni yatırım ile Sorare’nin şu anki değeri de 4.3 milyar dolara ulaştı.

Sorare hem kripto para hem de futbol tutkunları için adeta biçilmiş bir kaftan. Futbolcuların her hafta oynadıkları maçlarda gösterdiği performanslar, NFT formundaki kartların değerlenmesini sağlıyor ve yüksek miktarlarda fiyatları alıcı bulunmasına neden oluyor.

Geçen hafta La Liga’yla anlaştılar

Taraftar token’larının revaçta olduğu ve futbol ile kripto paraların her geçen gün iç içe geçtiği bir dönemde Sorare, geçtiğimiz hafta da La Liga ile anlaşma sağlamış ve ligde forma giyen oyuncuların NFT’lerinin çıkarılıp kulüplere gelir sağlanması konusunda büyük bir adım atılmıştı.

Sorare platformunda, Fenerbahçe ve Galatasaray oyuncularının da NFT’leri bulunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap