FTX’e 400 milyon dolar yatırım: 32 milyar dolar değere ulaştı

FTX’e 400 milyon dolar yatırım: 32 milyar dolar değere ulaştı

Paylaş
BTC Piyasası: FTX’e 400 milyon dolar yatırım: 32 milyar dolar değere ulaştı

Son dönemin en çok tartışma konusu olan girişim sermayesi şirketleri ya da kısaca adıyla VC’ler, büyük fonlamalarına devam ediyorlar. Özellikle metaverse’e yaptıkları yatırımlar bilinen şirketler, bir C Serisi fonlama turunda FTX borsasına 400 milyon dolarlık yatırım yaptılar.

Piyasada yaşanan büyük düşüşe rağmen böyle bir yatırım almalarının önemine değinen FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, The Block’a verdiği röportajda, “Özel ve kamu piyasaları arasında büyük fark var. Bu yüzden biz likit token doğasına göre daha fazla sermaye toplayabiliyoruz.” dedi.

FTX’in yatırımcıları arasında kripto para endüstrisine yaptıkları dev yatırımlarla önplâna çıkan SoftBank, Paradigm, Tiger Global, gibi şirketler de bulunuyordu. Bu şirketlerin yanında Ontario Öğretmenler Derneği Emeklilik Fonu’nun da olması dikkat çekti. Özellikle ABD ve Kanada’da emeklilik fonlarının Bitcoin’e geçişi bir süredir tartışılan bir konu…

FTX yatırımcılarının otomatik olarak borsanın ABD kolu olan FTX.US’e de yatırımcı oldukları belirtildi. FTX.US de son dönemde özellikle kullanıcı tabanını kısa sürede 1 milyona çıkarmasıyla dikkatleri züerine çıktı. Spor alanındaki reklam kampanyaları da kullanıcı sayısındaki artışı sağlayan etkenlerdendi.

900 milyon dolarlık rekorun sahibi…

Hatırlanacağı üzere FTX borsası Temmuz ayında da 900 milyon dolarlık yatırım almış ve bir kripto para borsasının aldığı en büyük yatırım rekorunun sahibi olmuştu. Borsa Bitcoin vadeli işlem piyasalarındaki gücünü her geçen gün artırırken Ekim ayından bu yana da kullanıcı sayısını yüzde 60 oranında yükseltti. Buna rağmen istatistikler, işlem hacmi bakımından borsanın hala Binance, ByBit ve OKX gibi borsaların gerisinde olduğunu gösteriyor.

Bankman-Fried ayrıca, önümüzdeki aylarda küresel olarak daha rahat faaliyet göstermek için bir dizi yeni lisans duyurmayı plânladıklarını da belirtti.

32 milyar dolarlık piyasa değerleriyle Deutsche Bank ve Nasdaq gibi geleneksel finans devlerini geride bırakmaları da sorulan genç CEO, kripto para endüstrisindeki canlılığın ve FTX’teki ürün çeşitliliğini buna en büyük sebep olarak gösterdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap