Fransa Dijital Euroyu Test Ediyor

Fransa Dijital Euroyu Test Ediyor

Paylaş
Fransa Dijital Euroyu Test Ediyor

Fransa Merkez Bankası yaptığı araştırmalar sonucunda dijital euro fikrini ciddi ciddi düşünmeye başladı. Fransa Merkez Bankası iki gün önce bir duyuru yayınlayıp bu yönde somut bir adım attığını ve dijital euro kullanımını test etmeye başladığını duyurdu.

Çalışmalar Başladı

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau geçtiğimiz aylarda dijital paralarla ilgili çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. Kendisinin özellikle Aralık 2019’da verdiği bir demeç büyük ilgi gördü.

Merkez Bankası Başkanı Aralık 2019’da dijital para teknolojisinin hızla geliştiğinden bahsetmiş ve Fransa’nın bu alanda geri kalmaması gerektiğini vurgulamıştı:

“Özel şirketler bu alanda çalışma yapmaya başlamışken, teknolojik çalışmalar hızla ilerlerken ve insanlardan gelen talep artmışken bu gibi yenilikçi fikirleri gözden geçirmek zorundayız. Diğer ülkeler yolu zaten açtılar. Bize düşen bu yolu takip etmektir.”

Villeroy de Galhau bu açıklamayı yaptıktan sonra Fransa Merkez Bankası hızla harekete geçti. İki gün önce yapılan açıklamalara göre Merkez Bankası ödeme işlemlerini daha etkili bir şekilde yürütebilmek için dijital euro kullanımını incelemeye başladı.

Test Aşamasında

Fransa Merkez Bankası’nın yayınladığı duyuruya göre ülkedeki yetkililer dijital euro kullanımını test etmeye başladılar. Paylaşılan bilgilere göre bu test aşamasının üç ana hedefi var:

Dijital merkez bankası parasının bankalararası ödeme işlemlerinde kullanılıp kullanılamayacağını,Dijital merkez bankası parasının ne gibi faydaları olduğunu,Dijital merkez bankası parasının finansal istikrarı ve para politikasını nasıl etkileyeceğini öğrenmek.

Fransa Merkez Bankası şu an için dijital euro kullanımını yalnızca test etmekle yetinecek. Yani Fransa’nın henüz Çin gibi kendi dijital parasını çıkarmak gibi bir niyeti veya planı yok. Ancak Fransa’nın bu test sürecinden olumlu sonuç alması halinde Avrupa’da da dijital bir para görebiliriz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap