Flaş gelişme: FED, merkez bankası dijital para birimi çıkarabilir

Flaş gelişme: FED, merkez bankası dijital para birimi çıkarabilir

Paylaş
Flaş gelişme: FED, merkez bankası dijital para birimi çıkarabilir

ABD Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, kurumun bir merkez bankası dijital para birimi geliştirme olasılığını araştırdığını açıkladı.

Fed merkez bankası dijital para birimi için titiz bir araştırma içinde

19 Kasım’da yayımlanan bir yazıya göre Powell, Fed’in Çin gibi diğer ülkelerin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirme çabalarının farkında olduğunu söyledi. Powell, Fed’in “ABD’de bu tür bir girişimi başlatmanın maliyet ve faydalarını” dikkatlice analiz etmeye devam ettiğinin altını çizdi.

Powell, cumhuriyetçilerden French Hill ve Bill Foster’ın ortaya koyduğu “Fed destekli bir dijital para biriminin potansiyeliyle ilgili” soru önergesine yanıt olarak açıklamalar yaptı. İki temsilci, diğer ülkelerin dijital para birimlerini uygulamaya başlaması durumunda dolarla ilgili duyacakları endişeleri dile getirdi.

“ABD’de nakit talebi halen çok yüksek.”

Eylül ayında Cumhuriyetçi Senatör Mike Rounds, Facebook’un dijital para birimine yönelik milletvekillerin takındığı soğuk tutumdan ötürü ülke olarak inovasyonun gerisinde kalacaklarına yönelik endişelerini dile getirmişti.

Powell milletvekillerine, ABD merkez bankasının dijital bir doların faydalı olup olmayacağını tartıştığını ve Fed’in henüz dijital bir para birimi oluşturmadığını söyledi. Fed Başkanı’na göre ABD’de nakite olan talep hâlâ çok güçlü.

cryptoglobe

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap