Finlandiya, Kamu Kuruluşlarından Fidye İsteyen Bilgisayar Korsanlarına Karşı Önlem Alıyor

Finlandiya, Kamu Kuruluşlarından Fidye İsteyen Bilgisayar Korsanlarına Karşı Önlem Alıyor

Paylaş
Finlandiya, Kamu Kuruluşlarından Fidye İsteyen Bilgisayar Korsanlarına Karşı Önlem Alıyor

Finlandiya, kendilerine Bitcoin verilmediği sürece siber saldırı düzenlemekle ülkeyi tehdit eden gizemli bir aktivist gruba karşı kendini savunmaya hazırlanıyor.

Finlandiya televizyon kanalı YLE’ye göre, 200’den fazla kamu kuruluşu ve belediyenin de tehdit edildiği bu olayın ardında, kendilerine ödeme yapılmazsa ülkeye çeşitli siber saldırılar düzenleyeceğini iddia eden bir hacker ekibinin olduğu tahmin ediliyor.

10 Ekim’de 235 kamu kuruluşuna Bitcoin fidye talebi gönderen ve kendilerine Tietovuoto321 (Veri ihlali 321) adını veren eylemci grubun tehditlerinin üzerine, Finlandiya çeşitli önlemler alıyor.

Şimdiye kadar devlet dairelerinin ve belediyelerin internet siteleri ve veri sistemleri, tatbikat amacıyla, iki kere sahte (simule edilmiş) saldırıya uğradı. Üçüncü tatbikatın önümüzdeki hafta planlandığı bildirildi.

YLE’ye göre kuruluşlar, tatbikatlara coşkuyla katılıyor.

Kamu kuruluşları ve belediyelere yapılan fidye yazılım (kullanıcının bilgisayarındaki dosyaları veya program girişini kilitleyip açtırmak için ücret ödemeye zorlayan yazılım) saldırıları yalnızca Finlandiya’da değil diğer ülkelerde de artarak devam eden bir sorun.

Örneğin, fidye yazılım saldırısına uğrayan birçok ABD hastanesi, sistemlerini kurtarmak için hackerlara para ödemeyi seçmişti.

Bu ayın başlarında ise, fidye yazılımı kullanan hackerlar, Meksika hükümetine ait petrol şirketi Pemex’in bilgisayar sistemlerini, karşılığında 4.9 milyon dolarlık Bitcoin isteyerek tehdit altında tutmuştu.

İyi haberler de var. Bir fidye yazılımı kurbanı, ona saldıranların yazılımlarının altyapısına sızdı ve insanlara, dosyalarını ücretsiz olarak kurtarmalarını sağlayacak şifresi çözülmüş anahtarları vererek tehditçilerden intikamını aldı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap