FinCEN’den ABD’li finans kurumlarına yeni Rusya uyarısı

FinCEN’den ABD’li finans kurumlarına yeni Rusya uyarısı

Paylaş
Uzman Coin: FinCEN’den ABD’li finans kurumlarına yeni Rusya uyarısı

Rusya’nın Ukrayna’nın işgali Batı dünyasının adeta biraraya gelmesine ve Rusya’ya akrşı birleşmesine sebep olurken, ekonomik yaptırımlar da etkisini göstermeye başladı.

Rusların özellikle Avrupa’daki birçok emlak ve lüks yatlarına el koyulurken, ekonomik yaptırımların kripto paralar kullanılarak baypas edileceği iddiaları da çok konuşuldu.

ABD’nin finansal suçları kontrol birimi olan FinCEN ise kurumsal firmaları bir kez daha “kırmızı alarm” durumunda olmaları konusunda uyardı. Rusya’nın yaptırımları aşma çabalarında “dönüştürülebilir sanal para” (CVC’ler) kullanabileceğini belirten kurum, geçtiği uyarı notunda şu sözlere yer verdi:

“Genel olarak BSA kapsamında para hizmetleri işletmeleri olarak kabul edilen CVC değiştiricileri ve yönetim firmaları gibi CVC akışlarına ilişkin görünürlük sağlayabilen şirketler de dahil olmak üzere tüm finansal kurumların, olası yaptırımlardan kaçma ile ilişkili şüpheli faaliyetleri tespit edip, hızlı bir şekilde bize bildirmeleri ve riskler için gerekli önlemleri almaları kritik önemdedir”

Yapılan açıklamada ayrıca likidite sorunu olacağından ötürü sadece CVC kullanarak Rusya Federasyonu gibi bir büyük ülkenin yaptırımlardan kaçmasının gerçekçi olmadığı da belirtildi.

Şu ana kadar bu yönde gösterge yok

Bilindiği üzere ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı olan FinCEN, ABD yaptırımlarının gidişatını yönetmesininyanı sıra kara para aklama risklerini ve genel standartları belirleyerek raporlama görevine de sahiptir. Yaptırımların dile getirildiği ilk dönemde Rusların kripto para geçişi yapacağına yönelik olan iddialar bir hayli fazlaydı ancak uzmanlar, bu yönde denemelerin olduğuna yönelik ellerinde çok az gösterge olduğunu belirtiyorlar.

FinCEN başkanvekili Him Das yaptığı açıklamada, “Kripto para gibi yöntemler kullanarak yaptırımlarımızdan kaçıldığını görmesek de, şüpheli faaliyetlerin derhal bildirilmesi ulusal güvenliğimiz ve Ukrayna ve halkını destekleme çabalarımız için önemlidir” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap