Fed’den 2.3 Trilyon Dolarlık Önlem Paketi

Fed’den 2.3 Trilyon Dolarlık Önlem Paketi

Paylaş
Fed’den 2.3 Trilyon Dolarlık Önlem Paketi

ABD geçtiğimiz günlerde 2 trilyon dolarlık bir teşvik paketini onaylamış olsa da Fed dev bir adım daha atıyor. ABD’de bu hafta 6.6 milyon kişi daha işsizlik maaşı başvurusunda bulunmuşken Fed 2.3 trilyon dolarlık yeni bir adım atıyor.

Para Enjekte Edecek

New York Times’ın haberine göre Fed ABD ekonomisine 2.3 trilyon dolar para enjekte etmeye hazırlanıyor. Koronavirüsün ekonomik etkilerini hafifletmeye çalışan Fed ülke genelindeki şirketlere daha fazla kredi desteğinde bulunacak.

Fed, şirketlerin vadeli kredi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için onlardan tahvil alacak. Şu anki bilgilere göre Fed yalnızca bu tahvil programı için 600 milyar dolar ayırmış durumda. Fed Başkanı Jerome Powell konu hakkında şunları söylüyor:

“Fed’in bu gibi zor zamanlardaki görevi istikrarı koruyabilmek ve ekonomiyi olabildiğince rahatlatmaktır.”

İşsiz Sayısı Artıyor

Fed ülke genelindeki küçük-orta ölçekli işletmeleri kurtarmaya çalışırken ABD’deki işsiz sayısı artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 6.9 milyon vatandaş işsizlik maaşı başvurusunda bulundu.

Ekonomistler bu hafta 5.5 milyon kişinin maaş başvurusunda bulunmalarını bekliyorlardı. Ancak bugün açıklanana verilere göre bu sayı 6.6 milyonu buldu. Böylece ABD’de son 3 hafta içerisinde 16 milyon kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulunmuş oldu.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap