FED Üyesi Beklentilerini Verdi: Altın ve Bitcoin Ne Olacak?

FED Üyesi Beklentilerini Verdi: Altın ve Bitcoin Ne Olacak?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FED Üyesi Beklentilerini Verdi: Altın ve Bitcoin Ne Olacak?

Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı Raphael Bostic, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ABD ekonomisi üzerindeki etkilerinden endişe duyduğu için bu yıl toplam altı ve 2023 için iki faiz oranı artışı planladığını ve bu artışın meslektaşlarının çoğundan daha az olduğunu söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, Fed başkanlarının konuşmaları, faiz artırımı ve sıkılaştırma süreci için ipuçları sunduğundan, altın ve başta Bitcoin olmak üzere kripto yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor.

Raphael Bostic: Agresif bir faiz yolunun uygun olduğuna dair güvenimi güçlendi

Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği’ne konuşan Bostic, “Yüksek enflasyon oranlarını kontrol altına almak 2022 için benim için en büyük endişe” dedi ve ayrıca işgücü arzı ve talebi arasındaki önemli dengesizliği ele almanın kritik olduğunu kaydetti. Bununla birlikte Bostic, “yüksek belirsizlik seviyeleri benim için ön planda ve bugün son derece agresif bir faiz yolunun uygun olduğuna dair güvenimi güçlendirdi” diye ekledi.

Daha sonra gazetecilere verdiği demeçte, veriler daha fazla faiz artırımına veya daha büyük artışlara ihtiyaç olduğunu gösteriyorsa, onları destekleyeceğini belirtti. Bununla birlikte Bostic, enflasyon bu yılın sonunda hala çok yüksek %4,1’de kalırken, tedarik zincirlerinin sabitleneceğini ve pandemi hafifledikçe işçilerin işgücüne geri döneceğini ve Fed politikasıyla ekonomiyi gerçekten aktif olarak yavaşlatmak zorunda kalmadan bir denge bulanabileceğinin altını çizdi.

Fed politika yapıcılarının çoğu, yıl sonuna kadar faizlerin en az %1,9’a yükseleceğini öngörüyor. Bu, yılın kalan altı Fed toplantısının her birinde çeyrek puanlık artışa eşdeğer bir hız ve gelecek yıl dört tane artış anlamına geliyor. Bostic, Fed’in nötr faiz oranını %2,25 olarak gördüğünü ve bu yıl faiz artırımlarına ilişkin kendi tahminlerinin tutup tutmayacağını çok kesin olarak tahmin edemediğini söyledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED Üyesi Beklentilerini Verdi: Altın ve Bitcoin Ne Olacak? 1

Altın ve Bitcoin fiyatları nasıl etkilendi?

Bugün Fed başkanlarının konuşma günü oldu. Fed Başkanı Jerome Powell ve Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı Raphael Bostic’in konuşmalarından sonra, altın piyasasında da kripto para piyasasında da ciddi bir tepki görülmedi. Piyasalar, konuşmaları beklentiler doğrultusunda ve güvercine yakın algıladığı için fiyatlarda aşağı veya yukarı yönlü sert dalgalanmalar yaşanmadı.

TradingView verilerine göre spot altın fiyatları günlük bazda %0,42 artışla 1.928 dolar seviyesinde işlem görürken, CoinMarketCap verilene göre, Bitcoin fiyatı 41.600 dolarlık gün içi zirvesini gördükten sonra, yazının yazıldığı sıralarda 40.900 dolar seviyesinde bulunuyordu.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap