FED Stablecoin Raporunu Açıkladı: Finansal İstikrara Yardımcı Olabilir

FED Stablecoin Raporunu Açıkladı: Finansal İstikrara Yardımcı Olabilir

Paylaş
FED Stablecoin Raporunu Açıkladı: Finansal İstikrara Yardımcı Olabilir

Kriptokoin – ABD Federal Reserve, en son Finansal İstikrar Raporu’nu yayımladı. Şaşırtıcı gelecek size ama stablecoin değerlendirmesi şaşırtıcı bir şekilde olumlu durumda.

Bir sınıf olarak stablecoinler, geleneksel varlıklar tarafından desteklenen ve Tether gibi dolar cinsinden kripto para birimlerini içeriyor. FED isimlerini zikretmese de, esas olarak global alaka düzeyine sahip stablecoin ile ilgili.

Rapor şaşırtıcı bir şekilde iyimser: Stablecoinler için “yeni bir değişim ortamı” yaratacağına vurgu yapılıyor. Rapor ayrıca stablecoinlerin mevcut ödeme sistemlerine bir tamamlayıcı ve kripto para fiyatlarındaki dalgalanmaya bir çözüm sağlayabileceğini öne sürüyor. Ancak Federal Reserve, stablecoinlerin potansiyelinin olduğunu kabul etmesine rağmen, stablecoinlerin istenmeyen sonuçlara yol açabileceği konusunda da uyarıda bulunuyor

Küresel Stablecoinler Yönetmeliğe Uymalı

Rapor tasarımın önemini vurgulamakta. Kötü tasarlanmış bir küresel stablecoin ağının “finansal istikrar için risk teşkil edebileceğini” belirtiyor. Etkili bir geri ödeme, uzlaştırma ve risk yönetimi olmadan, stablecoinler “güven kaybına” ve toplu tasfiye gibi çeşitli yollarla zarar verebilecek bir duruma sebep olabilir.

Buna ek olarak, raporda, stablecoin verenlerin, operatörlerin ve aracıların düzenlemelere uyması gerektiğine dikkat çekiliyor. Bu gruplar, kara para aklama, terörizm ve diğer cezai faaliyetleri politikaları aracılığıyla önlemeli. Ayrıca tüketicileri dolandırıcılığa karşı korumalı ve tüketicilerin diğer şeylerin yanı sıra tutma haklarını bilmelerini sağlamalı.

Dahası, Rezerv, gelecekteki stablecoinlerin temel yasal ve düzenleyici zorlukları ele almasını sağlamak için diğer düzenleyicilerle birlikte çalıştığını söylüyor. Bir G7 Stablecoinler Çalışma Grubu’nun da benzer hedefleri ifade ettiğini ekliyor. Bununla birlikte, bu kaygılar yalnızca küresel stablecoinler için geçerli olup muhtemelen küçük kripto paralar dışarıda bırakılıyor.

Stablecoinler Hazır mı?

Federal Rezerve, herhangi bir stablecoini onaylamamış veya doğrulamamış olmasına rağmen, bazı kripto paralar diğerlerinden daha fazla zorlukla karşı karşıya. Örneğin, Tether kendisini New York Başsavcısı’nın Nisan’daki bürosunun merkezinde buldu ve daha yeni bir sınıf davası ile karşı karşıya. Bir başka stablecoin olan Basis, 2018’deki düzenleme sorunları nedeniyle kapandı.

Federal Reserve, Facebook’un Libra kripto parası ile ilgili olarak kısaca olumlu bir yaklaşımla yaklaşarak “hızla benimsenme potansiyeli” ile stablecoin olduğunu belirtti. Ancak bu yaklaşımın ABD Kongresi tarafından olumlu karşılandığını söylemek zor. Bu duruşmalar aynı zamanda Kongre’nin stablecoinleri, menkul kıymetler olarak düzenleyen bir yasa tasarısı getirmesine yol açtı.

Belki başka stablecoinler için durum daha da güzel olacak. Bazı planlar ümit verici görünüyor: JPM Coin, dünyanın en büyük finansal kurumlarından biri tarafından inşa ediliyor ve TrueUSD yasal düzenlemelere uyum sağlamaya odaklanıyor. Ancak, Federal Reserve ve diğer devlet kurumlarının şimdi veya hiç olmadığı kadar stablecoinlere ısınacağını söylemek için çok erken.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap