FED Lideri Konuşacak: Altın ve Bitcoin Nasıl Etkilenir?

FED Lideri Konuşacak: Altın ve Bitcoin Nasıl Etkilenir?

Paylaş
BTC Piyasası: FED Lideri Konuşacak: Altın ve Bitcoin Nasıl Etkilenir?

Bugün Fed Başkanı Jerome Powell konuşacak ve tüm gözler onda olacak. Fed’in para politikasına ilişkin vereceği mesajlar açısından Powell’ın konuşmasının tonu, altın ve başta Bitcoin olmak üzere kripto piyasası için oldukça önemli görülüyor. Geçen haftaki faiz artırımı sonrası Fed Başkanı, bugün TSİ 19.00’da Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği tarafından düzenlenen Yıllık Ekonomik Politikalar Konferansı’nda bir konuşma yapacak.

“Altın fiyatı bu nedenle 1.900 doların üzerinde işlem görüyor”

Altın fiyatları, yatırımcıların Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeleri ve Federal Rezerv’in enflasyonu önlemeye yardımcı olacak sonraki hamlelerini tartmasıyla geçen hafta uğradıkları kayıpların bir kısmını telafi etmek amacıyla Pazartesi günü yükseldi. Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani verdiği demeçte, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Traderlar ikinci çeyrekte ve sonraki çeyreklerde Ukrayna’nın ekonomik etkisini değerlendirmeye çalışıyorlar. Hiperenflasyon ve stagflasyon olasılığı, altın fiyatlarının 1.900 doların üzerinde işlem görmesinin nedeni.

BTC Piyasası: FED Lideri Konuşacak: Altın ve Bitcoin Nasıl Etkilenir? 1

“Merkez bankalarından daha yüksek enflasyona daha fazla tolerans beklemeliyiz”

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, geçen hafta Fed, geniş çapta beklenen bir çeyrek puanlık artış sağladı ve 2023’ün sonuna kadar bu tür toplam 10 ila 11 oranında artırım yapacağının sinyalini verdi. Bazı Fed yetkilileri, Powell’ın göz ardı etmediği bir seçenek olan gelecekte faiz oranlarını yarım puanlık artırma ihtimalini savundu. FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, piyasalara etkisini şu şekilde yorumluyor:

Kısa vadeli traderlar için, piyasalar bozulan tedarik zincirlerinin etkisini ve hammadde ve gıdadaki arz açığı miktarını değerlendirmeye çalışırken altın geri planda kaldı. Aynı zamanda, orta vadeli traderlar, mevcut durumun merkez bankalarının yeterli şekilde hareket etmesine izin vermeyeceği gerçeğini gözden kaçırmamalı. Sonuç olarak, itibari para arzı, emtia arzından daha hızlı artacak. Başka bir deyişle, merkez bankalarından daha yüksek enflasyona daha fazla tolerans beklemeliyiz.

Alex Kuptsikevich, hükümetlerin ekonomiye mali destek sağlamasının da beklenmesi gerektiğini, bunun da para arzını artırmak ve kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranının daha yüksek olması anlamına geldiğini belirtiyor.

BTC Piyasası: FED Lideri Konuşacak: Altın ve Bitcoin Nasıl Etkilenir? 2

Naeem Aslam: Altın, satış baskısı altında kalmaya devam edecek

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic Pazartesi günü, Fed para politikasının amacının politika faizini mümkün olduğunca çabuk nötr seviyeye getirmek olduğunu söyledi. Bu yıl toplam altı çeyrek puanlık artış ve 2024’te nötre yaklaşmak için iki tane daha artırım öngörüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, TSİ 19.00’da Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği tarafından düzenlenen Yıllık Ekonomik Politikalar Konferansı’nda bir konuşma yapacak. AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam Pazartesi günü hazırladığı bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Jerome Powell, 5 ile 6 arasında herhangi bir yerde daha fazla faiz oranı artışı olacağını söylediği sürece, altın fiyatı satış baskısı altında kalmaya devam edecek.

BTC Piyasası: FED Lideri Konuşacak: Altın ve Bitcoin Nasıl Etkilenir? 3

Bitcoin ve altcoin’ler nasıl etkilenir?

Faiz artışları ve Fed’in şahin duruşu risk iştahını azalttığından, kripto piyasasını negatif etkileme potansiyeline sahip. Öte yandan Fed’in enflasyonla mücadele ederken, durgunluğa yol açmamak için de hassasiyet göstereceği düşünüldüğünde ne kadar şahin olacağı ayrı bir tartışma konusu. Analistler de bu noktada ikiye ayrılıyor. Piyasaların belirli bir dozu sindirdiğini düşünenler, yeni bir boğa trendi beklerken, risk iştahının daha da bozulacağını bekleyen ayılar bir süre daha kış uykusuna devam etmeyi düşünüyor.

Lider kripto Bitcoin, son 24 saat içinde 1.000 dolarlık bir dalgalanma gördü ve yazının yazıldığı sıralarda günlük bazda %1 kayıpla 41 bin dolar seviyelerinde işlem görüyordu. Şimdi yatırımcılar, Jerome Powell’ın yapacağı konuşmada vereceği mesajlara odaklanmış durumda.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap