FED Kripto Paralar Konusunda Geri Vites Atıyor: “Dijital Dolar” Geliyor!

FED Kripto Paralar Konusunda Geri Vites Atıyor: “Dijital Dolar” Geliyor!

Paylaş
FED Kripto Paralar Konusunda Geri Vites Atıyor: “Dijital Dolar” Geliyor!

Kriptokoin.com – ABD  Merkez Bankası olan Federal Reserve (FED), hanehalkları ve işletmeler için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmaya değer olup olmadığına karar vermek için derin araştırmalar yapıyor. Peki dijital dolar geliyor mu? Son çıkan haberlere göre FED “dijital doları” başlatabilir.

ABD Federal Rezerve dijital doları mı başlatıyor?

ABD Federal Rezervi şimdi ABD dolarının dijitalleştirilmiş bir versiyonunu başlatma olasılığını derinden düşünüyor. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell tarafından kongre üyesi French Hill (R-Ark.) ve Bill Foster (D-Ill.)’ın mektubuna cevaben yazılan mektuba göre, merkez bankası şu anda bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ihraç etmenin “maliyetlerini ve faydalarını” değerlendiriyor. Powell’a göre, Federal Reserve yetkilileri, kendi kripto para birimlerini başlatmayı düşünen diğer merkez bankalarını yakından takip ediyorlar.

Bunun üzerine, 2019’un en çok konuşulan kripto projesi olan dünyadaki politikacıları ve düzenleyicileri kızdıran Facebook’un Libra’sını da “inceliyorlar” . Sosyal medya devi, düzenleyici baskısına rağmen kripto planlarıyla ilerlemeyi planlıyor.  Kendi kripto para biriminin gelişimine başlamadan önce, FED’in olası güvenlik risklerini yönetirken bir CBDC’nin ABD ekonomisinin para politikası ve finansal istikrarı üzerindeki potansiyel etklerini değerlendirmesi gerekiyor.

FED Başkanı, kripto paralara yönelik tutumunda geri vites atıyor

Kriptokoin tarafından daha önce bildirildiği üzere, kripto para yanlısı bir kongre üyesi  Warren Davidson (R-OH) , Eylül ayında ABD dolarını dijitalleştirmeye yönelik ilgisini dile getirdi. Ayrıca, tokenle sayısallaştırma arasındaki farkı vurgulayarak dağıtık bir defterde yayınlanan USD tokenlerinin merkezi otoriteler tarafından kontrol edilmeyeceğini açıkladı.

Merkez bankasının şu anda bir CBDC geliştirmenin yararlarını araştırdığını belirten Powell’ın mektubu, kripto konusundaki tutumunda önemli bir değişiklik olduğuna işaret ediyor. FED Başkanı Eylül ayında bu tür bir kripto para planları olduğu konusunu reddetti. Bu arada, Çin Halk Bankası’nın (PBoC) beş ila altı yıllık bir sürenin sonunda piyasaya sürülecek olan “DCEP” kripto parası üzerinde çalıştığı bildiriliyor. FED ve kripto paralarla ilgili kritik gelişmeler için “FED Stablecoin Raporunu Açıkladı: Finansal İstikrara Yardımcı Olabilir” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap