Fed Faizleri Sıfırladı, Bitcoin İçin Kritik Süreç Başladı

Fed Faizleri Sıfırladı, Bitcoin İçin Kritik Süreç Başladı

Paylaş
Fed Faizleri Sıfırladı, Bitcoin İçin Kritik Süreç Başladı

ABD Merkez Bankası birkaç saat önce politika faizini sıfırladığını açıkladı. 2008’den beri ilk kez böyle bir karar alan Fed, bu adımı Koronavirüs ile mücadele edebilmek için attı.

Fed ayrıca toplam değeri 700 milyar doları bulacak olan parasal genişlemeye başladı. Bunun da tarihi bir karar olduğunu söylemek lazım çünkü bu, tek seferde yapılan en büyük parasal genişleme olarak gösteriliyor.

Fed son zamanlarda Koronavirüsün ekonomik etkileriyle mücadele edebilmek için birbirinden farklı adımlar attı. Fed politika faizini sıfırlayarak da ekonomiyi canlandırmaya çalışıyor. Ancak Fed’in bu hamleleri özellikle kripto para camiası tarafından eleştiriliyor.

Merkeziyete Tepki

Kripto para dünyasından tanıdığımız bazı isimler Fed’in bu kararını açık bir şekilde eleştirdiler. Bu isimler Fed’in bu kararı yine bankaları kurtarmak için aldığını, bu kararın likidite enjekte etmek için alındığını düşünüyorlar.

CoinShares CSO’su Meltem Demirörs de konu hakkında yaptığı açıklamalarda Fed’in “bankaları kurtarmak için…halkın geleceğini sattığını” söyledi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao da Fed’in bu hamlesini likidite enjekte etmek olarak yorumladı ve itibari para pazarına “sınırsız likidite” sağlandığını söyledi.

Yerli kripto para yorumcularından Selcoin, Fed’in bu hamlesiyle birlikte artık “mermisinin kalmadığını” ve Bitcoin’in önünde büyük bir “sınav” olduğunu düşünüyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap