Fed faiz kararı ne zaman saat kaçta açıklanacak? İşte beklentiler

Fed faiz kararı ne zaman saat kaçta açıklanacak? İşte beklentiler

Paylaş
Uzman Coin: Fed faiz kararı ne zaman saat kaçta açıklanacak? İşte beklentiler

Tüm piyasaların beklediği gün geldi çattı. Amerikan merkez bankası Fed’in faiz kararı bugün belli oluyor. Fed’in kararı, piyasaları yakından ilgilendiriyor ve fiyatlar açısından belirleyici olacak. Peki kritik Fed faiz kararı ne zaman saat kaçta açıklanacak? 15 ve 16 Mart’ta yapılan toplantılar sonucu faiz kararı bugün TSİ 21.00’de açıklanacak. 21.30’da ise Fed başkanı Jerome Powell kameralar karşısına geçerek ekonomiye dair açıklamalarda bulunacak ve soruları yanıtlayacak.

Fed faiz beklentisi ne?

Fed’in bugün yapacağı açıklama ile faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor. Daha öncesinde 50 baz puan artış, yüksek ihtimal olarak değerlendirilirken jeopolitik gerilim, Fed’in faiz oranlarını artırma konusunda elini zayıflattı. Hatta bazı ekonomistler, bankanın Mart ayında faiz artırmayıp bunu Nisan’a erteleyebileceği görüşünde. Öte yandan 25 baz puanlık bir artışa ise piyasa yüzde 94.9 olasılık veriyor.

25 baz puanlık faiz artırımının piyasalar tarafından fiyatlandığı düşünülüyor. Dolayısıyla bu düzeyde gelecek olan bir artışın fiyatlarda önemli bir etki yaratması beklenmiyor. 50 baz puan faiz artırımı veya faizlerin sabit tutulması senaryolarında ise varlık fiyatlarında volatilite yükselebilir. 50 bazlık bir artış halinde borsada geri çekilmeler görülebilir.

Bugün gelen açıklamalarda bir başka önemli konu ise bilanço küçültme operasyonunun ne zaman başlatılacağı olacak. Normal seyirde bunun Mayıs ayında başlaması beklenirken küresel ekonomiyi de etkileyen savaş atmosferinden dolayı bilanço küçültme operasyonunun ertelenebileceği belirtiliyor.

Fed faiz artırırsa Bitcoin ne olur?

Faiz artırımı durumunda yatırımcıların Bitcoin, kripto paralar ve hisse senetleri gibi riskli varlıklardan çıkış yapmaları beklenir. Dolayısıyla bu varlıklarda geri çekilmeler yaşanabilir fakat piyasanın 25 baz puanlık artışı fiyatlamış olabileceği düşünülürse düşüşler sınırlı kalabilir. Faiz artışının bir başka etkisi ise ABD Doları’nın değerinin artması olacağı öngörülüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap